Havajské tetovacie vzory, významy a história

Richard Hale je nadšenec tetovania, ktorý študuje a skúma symboliku, významy a históriu tetovania.

havajské tetovanie a významy-havajské tetovanie-vzory-a-história

561design, CC BY 2.0, cez Flickr

Havajské vzory sú základom tetovacej kultúry. Ako sa dozviete, s krásnou kultúrou Havaja súvisí množstvo rôznych symbolov a prvkov. Mnoho ľudí považuje tieto prvky a symboly za ideálne pre tetovanie. Tradičné havajské tetovanie pochádza z kultúry a dedičstva kmeňov, ktoré na ostrovoch žili celé generácie, ale existujú aj havajské námornícke tetovania, ktoré umelci vrátane Sailora Jerryho predstavili na začiatku 20. storočia..

V tomto článku sa pozrieme na históriu havajských tetovaní. Tiež prediskutujeme ich významy a pozrieme sa na príklady. Na konci dúfame, že budete môcť nájsť inšpiráciu pre svoje vlastné tetovanie.

Staroveké havajské tetovanie

Kresba tradičných havajských tetovaní

Kresba tradičných havajských tetovaní

Jacques Arago a Freycinet, verejná doména, prostredníctvom Wikimedia Commons

Pokiaľ ide o krásne a symbolické tetovanie z Pacifiku, havajský štýl tetovania je obľúbenou voľbou. Tradičné štýly používali geometrické vzory a symetrické kresby čiernym atramentom na označenie náboženskej oddanosti, obradov prechodu, statočnosti vo vojne, postavenia, hodností a dedičstva..

Západná kultúra a plynutie času odvtedy tieto návrhy ovplyvnili a predstavili farebné a reprezentačné obrázky pôvodných prvkov, akými sú tropické kvety, jašterice, delfíny, mušle, žraloky, šípy a korytnačky.. V súčasných návrhoch tetovania nájdete množstvo týchto symbolov spojených s havajským tetovaním.

Henna tetovanie ibišteka

Henna tetovanie ibišteka

Catana, CC BY 2.0, cez Flickr

Jedným z najobľúbenejších návrhov na Havaji je tetovanie kvetov ibišteka. Tento kvet je symbolický pre ženy z Havaja a je vlastne štátnym kvetom.

Starovekí Havajci označovali umenie tetovania za "kakau." V skutočnosti by rozrezali kožu a do rezu by naliali tetovací atrament vyrobený hlavne z popola a sadzí. Akonáhle sa rez zahojí, popol a sadze sa budú javiť ako čierny pigment. V tých časoch bola čierna jediná farba, ktorá bola k dispozícii, takže všetky tetovania boli robené tradičným čiernym atramentom. Dokážete si asi predstaviť, že tento proces tetovania bol mimoriadne bolestivý.

Starovekí Havajčania praktizovali rovnaký štýl tetovania, aký používala maorská kultúra. Muži aj ženy by si dali tetovať. Muži však zvyčajne dostanú viac a pokryjú celé svoje telo atramentovými vzormi od hlavy po päty. Každé ich tetovanie by bolo symbolické a malo by hlboký význam. Spoločne to osobe povedali'životný príbeh vrátane ich hodnosti a miesta, kde boli. Hoci ženy nie'Aby si nechali tetovanie celého tela, mali na nich svoj primeraný podiel. Tieto tetovania boli rovnako symbolické ako muži's, a boli použité na rovnaké účely.

Dnes ľudia stále dostávajú havajské tetovanie v starodávnom a modernom štýle na symbolické účely. Niektorí si nechávajú tetovať, aby reprezentovali havajskú tradíciu a dedičstvo. Návrhy môžu obsahovať znázornenia prvkov z minulosti alebo súčasnosti, ako aj konkrétneho ostrova alebo štátu Havaj. Iní si tieto tetovania robia jednoducho pre svoju krásu.

Vzory, symboly a významy

Maorský muž retušuje tetovanie na soche tiki.

Maorský muž retušuje tetovanie na soche tiki.

James Cowan, verejná doména, prostredníctvom Wikimedia Commons

Dôvod, prečo si niekto zvolí konkrétne tetovanie, je veľmi osobný, ale nasledujúce prvky, ktoré zvyčajne predstavujú havajské tetovanie, predstavujú nasledujúce..

 • Gecko: Gekón je obľúbeným dizajnom, pretože sa verilo, že zviera má nadprirodzené schopnosti. To'Verilo sa, že sa toho mnohí obávajú, a myslelo sa, že zelený gekón prináša chorobu a nešťastie každému, kto s ním príde do kontaktu..
 • Žraloky: Žralok je silné stvorenie, ktoré už v staroveku považovali za posvätné. Ako tetovanie je tiež symbolom ochrany nositeľa.
 • Tiki: Verí sa, že Tiki je prvou ľudskou bytosťou, mýtickým predchodcom ľudí. Tiki je schopná cítiť nebezpečenstvo kvôli svojmu veľkému čuchu.
 • Mušle: Škrupina je symbolom prosperity a bohatstva. V dávnych dobách sa škrupiny často používali ako forma meny.
 • Morská korytnačka: Morská korytnačka je symbolom dlhého života. Morské korytnačky sa môžu dožiť viac ako sto rokov. Tiež predstavujú plodnosť.

Tropické kvety sú tiež spojené s havajskými návrhmi tetovania a majú symbolický význam. Tu je niekoľko:

 • Orchidea: Orchidea je nádherná pôvodná kvetina, ktorá predstavuje lásku, krásu, luxus a veľkoleposť. Tí, ktorí si vyberú tetovanie orchideí, sú považovaní za jedinečných, slobodomyseľných a tajomných.
 • Anthurium: Antúria je červený kvet symbolizujúci pohostinnosť, láskavosť a priateľstvo.
 • Ibištek: Ako už bolo spomenuté, ibištek je jedným z najobľúbenejších kvetinových vzorov. Je spojená s letom a zábavou. Kvet ibišteka je krehký a má krátku životnosť. Dodáva sa v rôznych farbách, ako je červená, modrá, ružová, oranžová a žltá. Môže predstavovať jemnú krásu.

Medzi ďalšie bežné možnosti patrí:

 • Tanečnice hula: Hula je tanec, ktorý'je súčasťou Havaja's kultúrnym dedičstvom.
 • Leis: Tieto girlandy svetlých tropických kvetov sú často darované návštevníkom.
 • Sopky: Sopky a ďalšie návrhy tropickej krajiny symbolizujú havajské prvky.

Galéria

© 2012 Richard Ricky Hale

Komentáre

Keoki momoa 16. augusta 2019:

Sup môj braddah,

Len som sa chcel opýtať, či máte nejaké originálne náčrty, ktoré by som mohol skontrolovať alebo vyhodiť.

hoʻokahi mea hawaiʻi 16. februára 2018:

Tieto tetovania nie sú tradičným druhom tetovania. Mnoho z týchto návrhov, ak nie všetky sú modernejšie, a iba čiernobiela kresba bola v skutočnosti staroveký havajský kākau uhi. Toto je zo západného hľadiska zalievané. A obraz muža nie je ani havajský, ani nemá tradičné tetovanie. Nič z toho vlastne nebolo. smh. Tetovanie má hlbší význam a nič z toho sa ho nedotklo….

Anna 30. novembra 2017:

Žijem na Havaji a je mi ľúto, že vás všetkých obťažujem, ale v skutočnosti nenosíme legíny, havajské košele a sukne….

Connie 18. apríla 2017:

Študoval som staroveké umenie tetovania a mal som dojem, že tetovanie na tichomorských ostrovoch začalo so ženami, najmä v maorskej kultúre. Boli to ženy, ktoré si dali tetovať, spravidla dolnú polovicu tela, komplikovane tetované, a keď ich videli námorníci z celého sveta, ženy skopírovali. Váš článok povedal, že ženy nie'Nemám ich toľko ako mužov, ale myslím si, že to môže byť nesprávne. Staroveké tetovanie bolo najskôr na ženách.

Gert 10. apríla 2017:

Tieto tetovania sú veľmi nevhodné, pretože obsahujú sexuálne časti tiel.

shawna schneider 30. novembra 2016:

Myslel som si, že môj projekt bude nudný, ale keď sa na to pozriem, každý miluje tátošov

tikilee 5. decembra 2013:

Čo znamenajú Havajské kopije

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 22. mája 2012:

Lynette, ty si šťastný pes! Čakám na osadu a potom sa tam chystám. Videl som obrázky a je tam tak krásne. Je to skvelý nápad, choďte tam a nechajte sa napustiť atramentom. Nenávidím, že si nemohol'Nevstupujte. Ďakujeme, že ste si našli čas na prečítanie tohto článku a komentovanie Lynette.

lynette 18. mája 2012:

Práve sa vrátil z 5 nádherných dní na Maui, HI. Bol vybratý môj nový atrament a nemohol'nedostanem sa na stretnutie skôr, ako odídem. Bol úplne zdrvený. Nádherné miesto a tieto tetovania sú úžasné. !

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 30. januára 2012:

Cigán, ďakujem za ďalšiu návštevu. Je to špeciálne tričko. Hovorím, zarámujte to. Bol by to skvelý kúsok na stenu!

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 30. januára 2012:

Frank, čo sa deje, brácho? Oceníte návštevu ako vždy. Máte pravdu, umenie je umenie. Havajské umenie je nádherné.

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 30. januára 2012:

AE, ďakujem za návštevu 🙂 Ja tiež. Rád by som tam išiel len na jeden deň. Dúfam, že jedného dňa budem môcť ísť.

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 30. januára 2012:

Swanheartrunning, ďakujeme, že ste si našli čas a prišli sa na to pozrieť. Ďakujem ti za to. Áno, je to štátny kvet Havaja. Taký nádherný kvet.

Richard Ricky Hale (autor) zo Západnej Virgínie 30. januára 2012:

Alosin, ďakujem, že si ma navštívil. Havajské tetovanie je krásne. Všetko na Havaji je krásne! Bohatá tradícia.

Cigánska ruža Lee z Daytona Beach na Floride 28. januára 2012:

Hlasoval Milujte tie farebné tetovania. Milujte aj havajské košele. Ty'Nikdy tomu neuverím, ale stále mám havajskú košeľu svojho otca's, ktorý zomrel v roku 1967 a ja môžem'nerozlúčiť sa s tým.

Frank Atanacio zo Sheltonu 28. januára 2012:

autor textu je to umenie, aj keď je úplne nové a úžasné!!!!

Ruby Jean Richertová z južného Illinois, 27. januára 2012:

Umelecké dielo v týchto tetovaniach je úžasné. Rád by som navštívil Havaj..hlasované a krásne.

swanhartrunning z Illinois, 27. januára 2012:

Didn'Neviem, že ibištek bol štátny kvet Havaja. Aké nádherné tetovania!

Aurelio Locsin z Orange County, CA, 26. januára 2012:

Páni ja'Nikdy predtým som nevidel tieto exotické vzory, ale potom som'nikdy som nebol na Havaji Ďakujem, že si ich ukázal. Hlasovanie za a krásne.

About the author