Kitsune tetovanie: Pôvod, významy a druhy tetovania japonskej líšky

Pivoňka je nadšenec tetovaného tetovania, ktorý miluje štúdium a diskusiu o histórii a významoch tetovania. Japonské témy sú jej obľúbené.

Japonské kitsune tetovanie

Japonská líška, jedna z mnohých obľúbených mýtických bytostí japonských legiend, je obľúbenou ikonou tetovania. Nech je to jediným chvostom alebo deviatimi, Kitsune je často zahalené tajomnou atmosférou. Tento mystický duch líšky sa v japonskej tradícii javí ako yōkai (zastrešujúci výraz pre nadprirodzené tvory a démonov) a tiež ako nebeské bytosti uctievané v šintoistických svätyniach..

Takže počkajte – je líščí duch skutočne dobrý alebo zlý? Pozrime sa na mnoho rôznych druhov Kitsune, ktoré môžete začleniť do svojho tetovania na líške.

Kitsune tetovanie od Petera Lagergrena

Kitsune tetovanie od Petera Lagergrena

kitsune-tetovanie-rôzne-druhy-japonských líšok-duchovia-pôvod-významy-nápady

Patrick Paul O'Neil

kitsune-tetovanie-rôzne-druhy-japonských líšok-duchovia-pôvod-významy-nápady

Adam Kitamoto

Je Kitsune dobrý alebo zlý??

Čínska a japonská mytológia sú veľmi často úzko prepojené a prepojené. Uvidíte, že veľa folklóru obklopujúceho kitsune má svoje začiatky v starovekej Číne, pričom ich príbehy siahajú až do Japonska a Kórey.

Príbehy tradície hovoria, že kitsune možno zaradiť do kategórie dobrých alebo zlých; Zenko (善 ​​狐 = dobré líšky) a Yako (野狐 = divoké líšky; vo svojej podstate a inherentne zlý), obaja sú vysoko inteligentní duchovia zvierat..

kitsune-tetovanie-rôzne-druhy-japonských líšok-duchovia-pôvod-významy-nápady

Mariano Sánchez García

Zenko – Dobrý Kitsune

Zenko kitsune sú dobrotivé tvory, často úzko späté s Inari Okami, Bohom úrody.

„Dobré“ líšky môžu byť tiež ochrannými obrancami alebo môžu pracovať ruka v ruke s ľuďmi, ak ide o obojstranný rešpekt. Príbehy hovoria o líškach zenko, ktoré by pomohli chrániť domácnosti a ich nehnuteľnosti (napríklad farmy alebo stánky) a ďalšie cennosti. O niektorých sa dokonca hovorilo, že prišli na pomoc nevinným ľuďom obťažovaným zlými líškami.

Yako – Bad Kitsune

Líšky Yako sú jednostranní, zlomyseľní podvodníci a niekedy sa verí, že v sebe skrývajú zlomyseľné úmysly. Pojem „lstivý ako líška“ sa používa na opis osoby, ktorá používa svoju prefíkanosť a dôvtip – spravidla tajným spôsobom – na dosiahnutie svojich cieľov..

V tomto ohľade môže byť duch japonskej líšky niekedy tiež považovaný za očarujúceho a zlomyseľného podvodníka.

To, ako yako môže byť nepriateľské a deštruktívne, sa však u jednotlivých kitsune veľmi líši. Niektorí yako kitsune budú nanajvýš hrať žarty a triky na ľudí s „nečistým srdcom“ (ako sú ľudia prejavujúci veľký zmysel pre chamtivosť, aroganciu, tyraniu atď.). Najmä ich pokoriť pred publikom – bez ohľadu na ich sociálnu hierarchiu. Či už ide o ušľachtilých samurajov alebo obyčajných dedinčanov, darebáci sú často vyberaní za to, aby boli potrestaní za svoje zlé správanie..

Ostatné škaredé líšky ukradnú alebo narušia mier v dedinách. Nie je však pod krutým yakom vytvárať ilúzie a smrteľné uväznenia s úmyslom zabiť.

Kitsune Fox Guardians, Poslovia Inari

V šintoizme – tradičnom japonskom náboženstve – Myōbu (niekedy tiež známy ako Byakko) sú biele líšky s jediným nadýchaným chvostom. Tieto líšky sú nebeskými služobníkmi Inari Okami a ochrankyňami svätyní Oinari.

Inari Okami (tiež Oinari) je bezpohlavné (niekedy zobrazované buď ako mužské, ženské alebo dokonca ako kolektívne zoskupenie bohov v závislosti od regiónu) božstvo obilia, poľnohospodárstva, čaju, saké a plodnosti, často sa nesprávne uvádza, že je reprezentované ako skutočné božstvo zvierat. Pretože neexistujú žiadne podobizne Inari Okami a jediné sochy, ktoré sú v svätyniach viditeľné, sú líšky, mnoho ľudí si myslí, že Oinari je líška, keď Myōbu je v skutočnosti jeho nebeským sprievodcom..

Sochy Myōbu v chráme Toyokawa Inari, prefektúra Aichi, Japonsko

Sochy Myōbu v chráme Toyokawa Inari, prefektúra Aichi, Japonsko

Rovnako ako Foo Dogs (Imperial Guardian Lions), často ich vnímajú ako kamenné sochy strážiace chrám s červeným podbradníkom uviazaným na krku. Červená je spojená s odstraňovaním chorôb a chorôb, ako aj s vyháňaním démonov v šintoistickom náboženstve.

Sochy Myōbu sú zvyčajne vytesané a držia (v ústach alebo pod labkou) rôzne predmety:

 • Klenot: reprezentovať hojnosť – v bohatstve, zdraví a šťastí
 • Kľúč: do brán sýpky/skladu obilia
 • Prejdite: symbolizuje Božie posolstvo (Oinari), ako aj poznanie a múdrosť
 • Lopta (Hoshi no tama; hviezdicové gule): žiariaca magická guľa kitsune; obsahuje jeho životnú silu-podobne ako „duša“
 • Snopy zrna: spoločne reprezentovať päť najdôležitejších zŕn – proso kibi, proso, ryža, fazuľa a pšenica
 • Mláďa líšky: reprezentovať plodnosť

Líšková svadba v sprievode, pričom lampáše sa menia na kitsunebi alebo

Líšková svadba v sprievode, pričom lampáše sa menia na kitsunebi alebo "požiare líšok".

Origins of the Nine Tail Fox Tattoo

S pribúdajúcimi rokmi meditácie a duchovného výcviku bude kitsune rásť v múdrosti a špeciálnych schopnostiach, ako starnú. Akonáhle líška dosiahne sto rokov, narastie jej ďalší chvost, v každom storočí jej narastie ďalší chvost. Čím viac kitsune získa chvostov (pričom deväť je maximum), tým bude osvietenejší a silnejší, ale to neznamená nutne zvýšenie súcitu. Môže to byť aj mocné zlo.

Podobne ako existujú dobrí a zlí duchovia líšok, deväť líšok s chvostom môže byť buď démon (九尾 の 妖狐; kyūbi no yoko), alebo dobrosrdečné vnímajúce bytosti (九尾 の 狐; kyūbi no kitsune).

Po tisíc rokoch na smrteľnej zemi môžu benevolentné deväťchvosté líšky vystúpiť na nebeský dvor. Kitsuneova kožušina postupne mení farbu, keď získava viac chvostov, od pôvodnej srsti po zlatú. A na poslednom deviatom chvoste bude mať dobrotivý zenko svoju zlatú kožušinu premenu na striebristo bielu farbu.

Legenda hovorí, že jeden z deviatich chvostov kyūbi no yoko je jeho „hlavný chvost“ a môže ho úplne poraziť, preto aby sa zaistilo potvrdené zabitie, je potrebné mu odseknúť všetky chvosty..

Magické schopnosti líšky deväť chvostov:

 • Transformujú sa na čokoľvek, napríklad na obrov alebo sa dokonca javia ako mesiac na oblohe.
 • Morfovanie do ľudskej podoby a späť do pôvodného vzhľadu.
 • Vstup do snov s cieľom manipulovať alebo varovať ľudí.
 • Počúvať a vidieť čokoľvek široko ďaleko, pokiaľ k tomu priladia svoje zmysly.
 • Vytvárajte veľkolepé ilúzie, napríklad aby ste si mysleli, že ste vo veľkolepom dome a jedzte chutné jedlo, zatiaľ čo v skutočnosti sedíte v schátranom opustenom dome a jedíte chyby.
 • Mizne vo vzduchu.
 • Vytváranie kitsunebi alebo „líščích ohňov“.

kitsune-tetovanie-rôzne-druhy-japonských líšok-duchovia-pôvod-významy-nápady

シ キ ト リ

Kitsuneské farby a významy

Kitsune a deväť chvostových líšok je možné tetovať v rôznych farbách, niektoré sú zafarbené podľa osobných preferencií, zatiaľ čo iné uprednostňujú tradičné významy. Farba vášho líščieho tetovania to môže ukázať'je dobrá alebo zlá líška.

Kitsune Fur ColorMeaning

Červenohnedá / pálená

Toto je bežná farba líščích duchov pred sto rokmi; môžu byť buď zenko alebo yako

čierna

Považované za dobré znamenie; zenko

Zlato

Považované za dobré znamenie; môžu byť buď zenko alebo yako

Striebristo biela

Považované za dobré znamenie; zenko

Rôzne farebné líšky:

Tamamo no Mae, zvodkyňa Fox Spirit

Kylibi no yoko (zlá líška s deviatimi chvostmi), ktorá je plodným tvorcom tvarov, je často známa tým, že sa premieňa na krásne, elegantné a inteligentné ženy, ktoré pokračujú v zvádzaní vládcov alebo mocenských mužov. Robia to za účelom manipulácie, ovládania alebo zabíjania. Často hádzanie národa do úplného teroru a chaosu.

Tamamo no Mae

Tamamo no Mae

Neslávny príbeh Tamamo no Mae údajne pochádzal z jediného kyūbi no yoko, ako povedal Hokusai. Nasleduje veľmi stručný prehľad toho, ako sa stala:

V starovekej Číne bola krásna dáma menom Daji posadnutá tisícročným duchom démonov. Pokračuje v očarovaní kráľa Zhou a spôsobila pád dynastie. Dadžiho popravili, ale duchovi démonov sa mu podarilo uniknúť do starovekej Indie.

Tam sa premení na Lady Kayo a očarí kráľa Banzoku. Potom, čo spôsobila mnoho úmrtí, sa zistilo, že je kyūbi no yoko. Opäť musela utiecť späť do starovekej Číny.

Hneď ako sa tam dostala, opanovala Bao Si a očarila kráľa You, kde údajne spôsobila úspešnú inváziu a bola vyhnaná armádou..

Kyūbi no yoko sa v Japonsku znova objavil ako Tamamo no Mae, ktorý pokračoval v očarovaní cisára Konoeho a spôsobil mu ťažkú ​​chorobu. Jej skutočnú identitu nakoniec odhalil astrológ. Cisár potom nariadil atentát na Tamamo no Mae, kde ju nakoniec zabili dvaja veľmi zdatní bojovníci, Miuranosuke a Kazusanosuke.

Pri svojom poslednom umierajúcom dychu sa zmenila na prekliaty kameň-Sessho-seki (Killing Stone), ktorý vydáva jedovatý plyn a zabíja kohokoľvek príliš blízko.

Miuranosuke a Kazusanosuke porazili líšku deväťchvostú na Nasu Moorovi 「三浦 上 総 両 介 那 須 須 野 九尾狐 討 取」

Miuranosuke a Kazusanosuke porazili líšku deväťchvostú na Nasu Moorovi 「三浦 上 総 両 介 那 須 須 野 九尾狐 討 取」

Múzeum výtvarných umení, Boston

Nápady na dizajn tetovania Kitsune a ich význam

Väčšina tetovaní japonskej líšky je dodávaná s ďalšími sprievodnými symbolmi, pravidelne vídanou by bola lebka nosená nad hlavou kitsune. Iní vidia kitsune oblečeného ako gejša, ale čo vlastne znamenajú?

 • Lebka (okolo kitsune): Lebka, spojená so smrťou a podsvetím, predstavuje zmenu – poetickým a obrazným spôsobom – časť z nás zomiera, aby sa nové dostalo na povrch. Podobne ako znovuzrodenie. Je tiež úzko spätý s nadprirodzeným a nevysvetleným.
 • Lebka (pod kitsune): Keď kitsune stojí na lebke (dá sa ukázať aj labkou nad ňou), zaujme dominantný postoj. V tejto súvislosti je možné naznačiť, že smrti a neznámeho sa netreba báť.
 • Lebka (na kitsuneovej hlave): Keď kitsune dosiahne 100 rokov, vyvinie schopnosť premeniť sa na ľudskú podobu. Na to však kitsune bude potrebovať lebku alebo vrchol hlavy, aby sa uskutočnila transformácia. Umiestnenie lebky na hlavu kitsune by tiež znamenalo, že vaša líška má múdrosť najmenej za storočie.

Zmena tvaru kitsune umiestnením listu alebo lebky na hlavu. (Vpravo: Modré kitsunebi - alebo líščí oheň - obklopuje kitsune.)

Zmena tvaru kitsune umiestnením listu alebo lebky na hlavu. (Vpravo: Modré kitsunebi – alebo líščí oheň – obklopuje kitsune.)

 • Kitsune maska: Rovnako ako maska ​​Hannya, kitsune masky majú svoje korene v tradičnom japonskom scénickom umení. Herci nosili kitsune masky hlavne pri účinkovaní v Kyōgene (komická prestávka medzi aktmi Noh). Toto tetovanie môže naznačovať osobu plnú rozmarov, trochu tajomnú a veľmi hravú.
 • Kitsunebi: Doslova „líščí oheň“. Sú to záhadné plávajúce plamene produkované kitsuneovým dychom alebo švihnutím chvosta. Môžu vyviesť ľudí z nebezpečenstva alebo ich nalákať na záhubu. Kitsunebi je možné vidieť aj vtedy, keď sú skupiny kitsune spolu, napríklad na oslavu Foxovej svadby alebo na Nový rok..

Gejša (alebo maiko) s kitsune maskou.

Gejša (alebo maiko) s kitsune maskou.

Nicklas Westin

 • Gejša: Rovnako ako tajomná a lákavá gejša, kitsune (obzvlášť tie s deviatimi chvostmi) sú múdre, nadpozemské tvory zložitosti. Tetovanie kitsune a gejša (alebo kitsune ako gejša) predstavuje ženu dôvtipu, ktorá má nádych tajomstva. Na mužovi by táto kombinácia mohla predstavovať jeho preferenciu atraktívnych žien s rozvahou.
 • Krásna dáma: Rovnako ako v prípade Tamamo no Mae, základnou črtou, ktorú kyūbi no yoko mala v rôznych prejavoch, bola jej hlboká krása. Spojenie krásnej ženy s líščím chvostom alebo kitsune by znamenalo, že by sme si mali uvedomiť, ako samotná krása môže zničiť celé kráľovstvo, pretože je sama osebe silným nástrojom. U žien môžu tieto obrazy znamenať túžbu mať krásu aj intelekt, aby ich využili. Na mužoch by to mohlo predstavovať mentalitu „zahrávania sa s ohňom“ alebo jej pripomínanie.
 • Tanuki: Tanuki sú japonskí mývalí psi, ktorí sú tiež magickými tvormi v oblasti yokai. Tanuki a kitsune majú údajne spoločného nepriateľa – psa. Tanuki sa však zvyčajne vykresľuje tak, že má skôr magické medzery ako kitsune, než ako priateľské aliancie.
 • Namakubi (odseknuté hlavy): Namakubi má svoje korene v cisárskom Japonsku, kde sú hlavy padlých nepriateľských bojovníkov zhromaždené a predložené víťazným vodcom. Niektoré tetovania zobrazujú líščích duchov s odseknutými hlavami pevne zovretými v čeľustiach. To môže znamenať, že kitsune funguje ako talizman pri zbavení sa jedného z „nepriateľov“ v jeho živote.

Tetovanie Tanuki a Kitsune

Tetovanie Tanuki a Kitsune

Jee Sayalero

Kitsune tetovacie štýly

Aj keď je Kitsune japonský duch Fox, domnievame sa, že nemusí byť obsiahnutý v japonskom štýle irezumi. Môže byť prispôsobený rôznym štýlom a estetike bez toho, aby stratil svoje korene. Nasleduje niekoľko príkladov krásnych tetovaní Kitsune v štýle americana, realizmu a ktoré sú stále výrazne orientálne..

Otázky & Odpovede

Otázka: Bolo by tetovanie Zenko kitsune hore a Yako kitsune nižšie presné? V skratke ja'Pokúšam sa znázorniť dualitu dobra a zla a predstavuje dve polovice môjho života. A kto som bol počas každého polčasu.

Odpoveď: V závislosti od umiestnenia tetovania to môžete dokonca urobiť aj bok po boku – podobne ako symbol taoistického Yin Yang. Čo v zásade znamená dualitu, pasívnu/agresívnu atď. Neexistuje't an "presné" alebo "nepresné" spôsob ich umiestnenia, pretože to do značnej miery závisí od scény, ktorú vytvárate, pomocou kombinácií prvkov, ich výrazov tváre a reči tela. Tu's ďalší uhol pohľadu: vaša zlá stránka nemusí byť úplne negatívna, pretože bez nej by neexistoval žiadny Zenko, žiadny rast. To teda nie'Musí byť nutne umiestnená iba hore/dole. Preskúmajte to!

Otázka: Akú farbu by mala kúzelná guľa v mojom kitsune tetovaní's pusa znamená, ak som to dostal v modrastom bielom?

Odpoveď: Historicky iba najvyšší vládni predstavitelia mali dovolené nosiť rúcha určitých farieb. Modrá bola jednou z farieb (medzi ostatné patrí fialová, oranžová, žltá, biela a čierna), spájala sa s benevolenciou v sociálnom hierarchickom hodnotovom systéme. Namodralý Hoshi no Tama znamená, že váš kitsune je Zenko. Modrá je navyše v Japonsku považovaná za šťastnú farbu!

Otázka: Je to v rozpore s kombináciou Yaka a hada v dizajne tetovania?

Odpoveď: Záleží na tom, ako chcete celkový význam svojho tetovacieho kusu znamenať. Význam tetovania japonských hadov (Hebi) je popísaný tu: https://tatring.com/tattoo-ideas-meanings/Japonec…

Často je to odkaz na japonskú bohyňu "Benzaiten", a je považovaný za šťastný symbol zmeny, znovuzrodenia a hojnosti peňazí!

Otázka: Môže byť kitsune Zenko aj Yako??

Odpoveď: Ak hovoríme konkrétne o terminológii "Zenko" a "Yako", potom nie, nemožno ich zamieňať/sú priamymi protikladmi. Príklad: Šťastný človek nie je'Nie je smutné, smutný človek nie je't šťastný. Avšak áno, Yako sa môže vekom a zrelosťou vyvinúť na osvieteného a dobrotivého Zenka it – potom už nie je Yako (a nie obaja súčasne). Zenko veľmi zriedka prejde do Yaka.

© 2018 Pivoňka

Komentáre

Pivoňka (autor) 19. júna 2020:

@ Sofia – Ďakujem, to sú skvelé otázky! Ja'Cez víkend aktualizujem článok, aby obsahoval viac informácií o farbách a dizajnových prvkoch. Pokiaľ ide o tretie oko – neexistuje't žiadna zmienka v historických textoch alebo tradičnom japonskom folklóre, takže to môže byť skôr o "umelec's prevedenie", vo svojom výskume som však'Našli sme určité informácie, ktoré môžu uniknúť tomu, prečo sú niektoré masky alebo anime kitsune zobrazené tretím okom. Sledujte môj aktuálny článok;)!

Sofia 16. júna 2020:

Ahoj! Pekné info! Chcel som vedieť o farbách a vzoroch použitých v maskách … niektoré sú modré, niektoré sú re, niektoré sú zlaté, niektoré majú tretie oko, niektoré majú oblaky … viete o tom?

Okrem toho som sa chcel opýtať na význam kvetov použitých okolo kitsune v niektorých prevedeniach

Ďakujem ti!!!

About the author