The Guardian Lions: Foo Dog Tattoo Významy, história, nápady a fotografie

Pivoňka je nadšenec tetovaného tetovania, ktorý miluje štúdium a diskusiu o histórii a významoch tetovania. Japonské témy sú jej obľúbené.

Tetovanie Foo Dog (tiež známy ako Fu Dog, Shi Shi, čínsky kamenný lev a cisársky strážny lev) ukazuje nádherné stvorenie s kučeravou hrivou a hrozivým vrčaním, ale vedeli ste, že to v skutočnosti nie je pes? Čo to vlastne je, ako k tomu došlo a čo je zaujímavejšie, prečo je známy ako „pes“? Ponoríme sa hlbšie do histórie a pozrieme sa bližšie.

strážcovia-levy-foo-pes-tetovanie-významy-história-tetovanie-obrázky

Foo pes nie je pes, ale veľká mačka

Z jeho názvu by sa dalo predpokladať, že Foo Dog je stelesnením mýtického psa. To však nemôže byť ďalej od pravdy – Foo Dog je v skutočnosti lev. A tieto levy majú tiež prestížny titul: cisársky strážny levs (pretože prichádzajú v pároch, o ktorých si povieme nižšie.)

Prečo by ste však potom spájali psa s mačkou, údajným „prirodzeným nepriateľom“? V skutočnosti to'Nie je jasné, kedy a prečo sa to stalo. Návrh, aby títo čínski levy strážni boli najskôr psy, pochádzal zo západných interpretácií, pravdepodobne kvôli jazykovému škytavku, kde sa v preklade stratil skutočný význam. Presný príbeh zostáva neznámy, ale existuje niekoľko zmätených vysvetlení, ako sa mohol v priebehu času vyvíjať.

Čínsky foo pes

Čínsky foo pes

Prečo nazývame tieto levy? "foo psy"?

 • Išlo o jednoduchú nesprávnu identifikáciu levov ako mimoriadne vzácneho plemena malých až stredne veľkých psov-známych ako „posvätný pes Sinkiang“ alebo „čínsky foo pes“ ¹-že'Hovorí sa, že je krížencom starovekého Chow Chow z Mongolska a severoeurópskych poľovných psov, pravdepodobne z Foo Chow (福州; Fu Zhou), južnej Číny..

  Pôvodne boli chované na ochranu budhistických chrámov, boli pomenované najmä „pes Fo“ podľa čínskeho slova „Budha“ (Fo).

 • Oni'tiež sa mýlia s druhmi Chow Chow (鬆獅 犬; doslovný preklad: našuchorený lev) a Pekingese (獅子狗; doslovný preklad: leví pes). „獅“ znamená „lev“.

(Zľava doprava) Plemená psov: Chow Chow, Pekingese

(Zľava doprava) Plemená psov: Chow Chow, Pekingese

Evolúcia psa Foo

Xie Zhi

Xie Zhi (獬 豸) je ďalšie čínske mystické zviera, ktoré sa objavilo v tom istom období ako cisárske strážne levy, a ich neskutočná podobnosť znamenala, že boli často mylne považovaní za druhé.

Podľa čínskej literatúry mala Xie Zhi telo podobné dobytku a na hlave roh (ako jednorožec). Hlava sa podobá hlave leva a okolo nej tečú srsti.

Spravodlivý a dobrotivý Xie Zhi je tvorom spravodlivosti a spravodlivosti. Xie Zhi, ktorý tvorí rané poznámky vedca, má údajne vrodenú schopnosť rozoznať nevinných od viny, uhryznúť alebo vraziť previnilca do bojov a nezhôd..

Haetae

Keď sa Xie Zhi dostala do Kórey, získala nové meno – „Haetae“. Haetae vyzeral s určitými úpravami veľmi podobne ako Xie Zhi. Jednak mal na tele šupiny na rozdiel od kožušiny a pod pažou bolo krátke perie, ktoré vyzeralo ako krídla. Jeho roh a leva hlava zostali.

Komainu

Haetae sa potom presťahovali k svojmu susedovi, Japonsku. Tam to bolo označované ako „kórejské psy“ alebo Komainu (狛 犬; doslovný preklad – pes Koryŏ – Koryŏ bude neskôr známy ako Kórea).

(Zľava doprava) Xie Zhi, Haetae, Imperial Guardian Lions

(Zľava doprava) Xie Zhi, Haetae, Imperial Guardian Lions

Odkiaľ pochádza pôvodný pes Foo?

Hovorí sa, že počas druhej dynastie cisárskej Číny (206 pr. N. L. – 220 n. L.) – dynastie Han (漢朝; Han Chao), obchod prekvital po Hodvábnej ceste. S obchodom s tovarom a službami prišla výmena kultúr a presvedčení. Hovorilo sa, že levy boli do Číny prvýkrát privezené zo Strednej Ázie ako dary a pocty najvyššej formy.

Boli presiaknutí náboženskou symbolikou, pretože budhistickí mnísi hovoria o tom, ako sú levy ochrancom Dharmy a hlavným symbolom budhizmu. Sochy levov boli oddávna bežným znakom okolo dôležitých miest (napríklad palácov a chrámov) v Indii, pokiaľ budhizmus pochádza z.

Rôzne bódhisattvy, ako napríklad Manjushri (Bódhisattva múdrosti; Prajñā) a Avalokiteshvara (Bódhisattva súcitu), sú zobrazené na jazde na leve; Siddhārtha Gautama aka Buddha bol známy aj ako Śākyasiṃha alebo „lev Shakya“.

Levy ako také nesú pozitívne asociácie s budhizmom aj hinduizmom a sú považované skôr za ochrancov než za predátorov..

Manjushri Thangka je obraz od Iesa Walkera

Manjushri Thangka je obraz od Iesa Walkera

Čína začala tieto nádherné tvory postupne začleňovať ako symboly obrany a bezpečia v domnení, že majú mýtické ochranné energie. Vytvárali nádherné, kráľovské sochy leva vytesané z drahých kameňov alebo starostlivo odlievané zo železa alebo bronzu. Obvykle boli vyrobené z mramoru alebo žuly a nazývali sa Kamenné levy alebo Shí shī (石獅).

Pôvodne slúžil Foo Dog iba na stráženie brán cisárskeho paláca a začal byť rozšírenejší. Ako sa rodiny stávali bohatšími a prosperovali z Hodvábnej cesty, používanie Fu Dogs sa presťahovalo mimo kráľovskej rodiny.

Vzhľadom na „zlatý vek“ v čínskej histórii-ktorý tak pomenovali kvôli výraznému ekonomickému rastu a zvýšenému bohatstvu počas tohto obdobia-dobre situované domácnosti a elity by nechali týchto Kamenných levov umiestniť na obidve strany svojho domu. vchod (napríklad hlavné brány alebo dvere). Foo Dogs pôsobili ako duchovní strážcovia a vyháňali každého, kto by mohol priniesť do svojich domovov zlé úmysly.

Bronzové klopadlo na čínske levy na tradičných drevených dverách.

Bronzové klopadlo na čínske levy na tradičných drevených dverách.

Okrem toho, že boli použité ako sochy, boli tiež navrhnuté ako klopače na dvere, nohy z keramiky a kadidla.

Tetovanie pre psa Foo | Winson Tsai

Dokončený Foo Dog (z vyššie uvedeného videa).

Dokončený Foo Dog (z videa vyššie).

Winston Tsai

Tetovanie pre psa Foo pre šťastie a Feng Shui

S modernizáciou sa Stone Lions teraz ľahko vyrábajú vo veľkom a nie sú vôbec drahé alebo vyhradené pre bohatých. Je to stále bežný znak, ktorý sa v súčasnom svete nachádza okolo ázijských podnikov; zvyčajne sú umiestnené mimo alebo vnútri budov, aby chránili podnik a odpudzovali akúkoľvek negatívnu energiu.

Verí sa, že kamenné levy, ktoré sú všadeprítomné mimo čínskych reštaurácií, prinášajú prosperitu a šťastie a zároveň držia na uzde „problémov“ alebo ťažkých patrónov. V obytnom prostredí sú Foo Dogs talizmany, ktoré odvracajú zlo a smolu a posilňujú domov ako bezpečné útočisko..

V tejto súvislosti sú Foo Dogs obľúbenými symbolmi orientálneho tetovania vybranými pre šťastie a vlastnú ochranu.

strážcovia-levy-foo-pes-tetovanie-významy-história-tetovanie-obrázky

Wikipedia

Tetovanie foo psov v páre

Foo Dogs prichádzajú v páre, ktorý pozostáva z muža a ženy. Nasledujú niektoré vlastnosti každej mačky.

Čo predstavujú samci a samice foo psov

Samec psa, samica, pes

Jang

Jin

Chráni exteriér, fyzické prvky

Stráži interiér, ducha a dušu

Typicky má pravú prednú labku zvierajúcu vyšívanú hodvábnu guľu, niekedy sa predpokladá, že predstavuje zemeguľu/svet ako celok

Typicky drží levie mláďa ľavou prednou labkou, o ktorej sa predpokladá, že predstavuje kolobeh života

Znamená moc, autoritu a silu

Znamená benevolenciu, podporu a výchovu

Surový; Odvaha

Rafinované; Múdrosť

strážcovia-levy-foo-pes-tetovanie-významy-história-tetovanie-obrázky

Chronické atramentové tetovanie

Nie je to povinné, ale odporúča sa nechať si vytetovať oboch Foo Dogs, pretože fungujú ako duo a sú najúčinnejšie, keď sú umiestnené spoločne. Navzájom sa dopĺňajú a dopĺňajú a vytláčajú akúkoľvek nerovnováhu s Jin a Jang v absolútnej harmónii.

Samica by mala byť vždy umiestnená (von) vpravo, zatiaľ čo samec ide vľavo. Ak by ste si teda nechali vytetovať obe, položili by ste napríklad levicu na pravú ruku a leva na ľavú ruku.

Shi shi/tetovanie kamenného leva.

Shi shi/tetovanie kamenného leva.

Yushi tetovanie

Japonskí vs. čínski foo psi

Sochy Foo Dog (Komainu) sa začali objavovať v Japonsku v období Nara (710-794) a neboli vždy vytesané s rozlíšiteľnými črtami (tj. S loptou a mláďaťom), v ktorých by sme mohli rozlíšiť muža a ženu. Namiesto toho mal jeden lev zatvorené ústa, zatiaľ čo druhý mal otvorené ústa. Cieľom bolo naformátovať zvuk „Om“, čo je v hinduizme a budhizme posvätná slabika alebo mantra..

V Japonsku je synkretickým prepisom „Om“ „Aun“, čo znamenalo začiatok a koniec. Títo Komainu by boli umiestnení mimo chrámov a svätyní, podobne ako ich čínski kolegovia.

Ďalším mystickým zvieraťom používaným na stráženie japonských svätýň by bola líška (kitsune), ktorá je tiež obľúbenou ikonou tetovania s fascinujúcou legendou..

Karajishi brokát | Mix draka a foo psa.

Karajishi brokát | Mix draka a foo psa.

strážcovia-levy-foo-pes-tetovanie-významy-história-tetovanie-obrázky

Sú tetovanie Karajishi rovnaké ako foo psy?

Popisné príbehy leva boli spravidla odovzdané Japonsku a opäť si získali popularitu okolo dynastie Tang (618 – 907). Keďže drvivá väčšina Japoncov nikdy v skutočnosti nevidela leva v reálnom živote, japonskí umelci začali vytvárať svoje vlastné štylizované verzie na základe ich interpretácie toho, ako levy mohli vyzerať..

Japonská variácia vyzerala ako kombinácia orientálneho draka a foo psa s kruhovými škvrnitými vzormi na srsti a kučeravými hrivami. Tieto zmeny sa nazývali Karajishi (唐 獅子 alebo levy Tanga/čínske levy) a často sa nesprávne označovali ako foo psy.

Japonský folklór hovorí, že levy Karajishi boli mláďatá draka. Tieto mláďatá boli odhodené zo strmých horských útesov ako test sily a prežitia tých najschopnejších. K tejto legende však nie je veľa citovateľných zdrojov.

Bez ohľadu na to, či ide o Karajish alebo Foo Dogs, obaja sú si podobní v tom, že namiesto toho, aby boli realisticky zobrazovaní ako životná, svalnatá šelma, sa zameriavajú na sprostredkovanie emocionálnych výrazov a podstaty leva v štylizovanej forme..

strážcovia-levy-foo-pes-tetovanie-významy-história-tetovanie-obrázky

Tetovanie Zhen Cang

Významy tetovania pre psa

Foo Dog, ktorý je ochrancom oboch miest uctievania a dôležitých, ctihodných inštitúcií, je postavou autority a obrany. Vaše telo je váš najcennejší „majetok“, je to chrám, ktorý treba chrániť. Umiestnenie vašich tetovaní Foo Dog môže znamenať rôzne veci.

Môžu byť tiež vykonávané v rôznych postojoch alebo scénach, v niektorých sochách sú vytesané skrčené v útočnej polohe, zatiaľ čo v iných sú mláďatá preliezajúce cez levicu..

Foo Dog v útočnom režime.

Foo Dog v útočnom režime.

Foo Dog Tattoo na zadnej strane: Nechať si vytetovať na chrbát psa Foo bude znamenať, že vám budú na chrbte dávať pozor levy Imperial Guardian, ktoré zablokujú negatívne energie, ktoré nevidíte prichádzať, napríklad klebety a zrady..

Tetovanie psa na hrudi: Tetovanie foo psov na hrudi môže znamenať, že chránite svoje pocity a emócie; umožňuje iba tým, ktorým je skutočne dôverované, blízke vášmu srdcu a vnútornému fungovaniu.

Foo Dog Tattoo na paži: Foo Dogs môžu byť tiež tetovaní so samcom a samicou na každej ruke – pamätajte si však ich správne polohy. Je to podobné tomu, že na oboch stranách vás majú 2 osobní strážcovia, ktorí chránia celé vaše ja.

Nápady na návrh tetovania psa Foo a ich význam

Vzhľadom na svoj inherentný význam môžu byť Foo Dogs a Karajishis tetovaní sami a tak, ako sú. Ak však chcete do tetovania vpliesť príbeh alebo svoj osobný význam, nižšie nájdete niekoľko užitočných a vhodných prvkov, ktoré by sprevádzali vaše tetovanie Foo Dog.

 • Bambus: Bambusy, známe svojou odolnosťou a silným rastom, sú považované za symbol šťastia a prosperity. Bambus aj Foo Dog pracujú ruka v ruke, aby zvýšili šťastie a ukázali silu.
 • Pivoňka: Tiež známy ako Karajishi Botan („唐 獅子 牡丹“). Ako kráľ všetkých zvierat mytológia tvrdí, že lev sa absolútne nebojí žiadneho iného, ​​s výnimkou drobného chrobáka. V príbehu sa hovorí, že sa ploštica skrýva v levej srsti, prehryzne si kožu a nakoniec sa dostane k levím kostiam – zabije ju.

  Jediným riešením je, aby lev v noci ležal pod kvetmi pivonky, kde sa hovorí, že kvapky rosy zozbierané a skĺznutie z lístkov pivonky zničia túto život ohrozujúcu chrobáčik. V tomto lev nájde bezpečie a odpočinok.

  Tento Jin a Jang, delikátne a silné vzájomné porovnanie, sa úžasne a zaujímavo páruje. Kde je zjavne mužský temperovaný a vyvážený dotykom jemnosti.

 • Lotus: Posvätný lotos, kvet spojený s budhizmom a hinduizmom, ktorý ho často vídať, je silnou symbolikou prekonávania protivenstiev, aby sa v živote dosiahol váš plný potenciál. Je to rastlina, ktorá rastie z kalných vôd a vytláča sa z bahna na hladinu rybníka.

  Mnoho budhistických a hinduistických božstiev je zobrazených ako meditujú na lotosovom kvete, ako taký tiež predstavuje múdrosť a duchovné prebudenie.

Otázky & Odpovede

Otázka: Môžete si ich vytetovať na rovnakú ruku?

Odpoveď: Áno, videl som ich v rukávoch, kde je jeden mierne nad druhým, akoby sa navzájom hrali a prenasledovali. Tu'ďalší príklad nájdete na www.facebook.com/chronicink/photos/a.126223914101034/1643308975725846/?type=3&divadlo

© 2019 Pivoňka

About the author