Keloidy na piercingu: Ako sa vysporiadať? Sprievodca odstránením a prevenciou

Piercing sa pre vás môže stať zážitkom meniacim život. Nielenže to zmení váš celkový vzhľad, ale tiež to ukáže výraznú stránku vašej osobnosti. Väčšina ľudí má absurdnú posadnutosť piercingom, že im nevadí prepichnúť akúkoľvek časť tela. Zdá sa to zábavné a dobrodružné, kým sa vám na prerazenej ploche nevyvinú keloidy. Bez ohľadu na to, či ide o vaše uši, nos, pery alebo inú časť tela, keloidy sa pravdepodobne vyvinú všade. Táto podmienka môže byť alarmujúca, a preto učenie sa o tom, ako chrániť piercing pred keloidmi, znie múdro.

Keloidy na piercingoch

Čo sú to keloidy?

Keloid je premnoženie tkaniva jazvy v dôsledku traumy na koži. Keloidy sú po prepichnutí ucha celkom bežné. K tomuto prerastaniu jazvových tkanív môže dôjsť na chrupavke aj na laloku vášho ucha. Vývoj keloidov sa navyše v každom prípade líši. Tvar každého keloidu je tiež odlišný. Väčšina keloidných jaziev má svetlo ružovú farbu, zatiaľ čo iné sa zdajú byť tmavšie ako farba vašej pokožky.

Keloidy a piercingy

Prepichnutie uší nie je vážne zranenie, ale vaše telo to vníma výrazne. V procese, keď sa rana zahojí, začnú tkanivá vláknitých jaziev nahrádzať staré kožné tkanivá. Niekedy táto náhrada prispieva k nadmernej produkcii jazvových tkanív, čo v konečnom dôsledku vedie k vzniku nepríjemných keloidov.

Navyše sa toto extra tkanivo šíri z pôvodnej rany a vytvára hrčku alebo malú hmotu, ktorá sa vždy javí viditeľne väčšia ako pôvodný piercing.

Keloidy na ušiach sa zvyčajne javia ako malé okrúhle hrbolčeky okolo miesta piercingu. Môžete ich nájsť rýchlo sa vyvíjajúci, ale je bežné, že sa keloid objaví po týždňoch alebo mesiacoch piercingu. Veľkosť niekoľko nasledujúcich týždňov stále rastie.

Ako odstrániť keloidy

Nielenže keloidy je ťažké odstrániť, ale tiež sa znova objavia, aj keď sú úspešne odstránené. Stojí za zmienku, že neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako sa úplne zbaviť tohto stavu. Chirurgická alebo nechirurgická liečba môže minimalizovať vzhľad zmenšovaním keloidnej veľkosti. Možnosť jeho opätovného výskytu by tu stále bola.

Uvedomte si, že každý má iný typ postavy. Ošetrenia preto môžu vykazovať výrazný výsledok na každom tele. Nemali by ste očakávať požadovaný výsledok iba po vyskúšaní jednej metódy, pretože je to časovo náročný proces.

Okrem toho, ak jedna liečba nefunguje, mali by ste skúsiť inú liečbu. Navyše jeden a užitočný spôsob nakoniec nájdete aj s pomocou svojho dermatológa. Dermatológovia odporúčajú zvoliť si kombináciu liečebných postupov, aby sa keloidy úplne zbavili.

Nasledujú niektoré z užitočných chirurgických a nechirurgických ošetrení, ako napríklad:

Chirurgické odstránenie

Odborníci na kožu často navrhujú chirurgický zákrok na odstránenie keloidu z ucha skalpelom. Táto metóda pravdepodobne vytvorí novú ranu, ktorá tiež neskôr vyvinie keloid.

Žiarenie

Radiačná liečba sa zdá byť účinná, pokiaľ ide o zníženie veľkosti keloidu. Dermatológovia sa rozhodli pre tento chirurgický zákrok.

Tlakové náušnice

Ak idete na operáciu na odstránenie keloidu, váš dermatológ vám môže po operácii navrhnúť nosenie tlakovej náušnice. Tieto náušnice môžete nosiť na vytvorenie mierneho tlaku na ucho, aby ste predišli opätovnému výskytu keloidu po chirurgickom zákroku.

Nechirurgická liečba

Ak vám chirurgické zákroky nevyhovujú, môžete kedykoľvek ísť na nechirurgické zákroky. Tieto ošetrenia nemusia úplne odstrániť keloid, ale tieto možnosti určite výrazne zmenšia veľkosť keloidu.

Retinoidové krémy

Váš dermatológ vám predpíše retinoidný krém, ktorý pomôže zmenšiť veľkosť a vzhľad keloidu. Tiež si všimnete zníženú svrbivosť, ktorú keloidy často prinášajú.

Kortikosteroidy a injekcie

Kožní experti injekčne podávajú lieky do keloidu nielen kvôli zmenšeniu veľkosti, ale aj kvôli zmenšeniu veľkosti a zmierneniu symptómov. Zlepšenie vášho stavu môže trvať tri až štyri týždne. Štúdia v tejto súvislosti naznačuje, že liečba keloidmi injekciami môže oddialiť opätovný výskyt keloidu až o päť rokov.

Ligatúra

Ligatúra je chirurgická niť, ktorú dermatológ uviazal okolo veľkých keloidov. Niť umožní spadnutie keloidu. Budete však potrebovať nové vlákno po každých troch alebo štyroch týždňoch, kým keloid neodpadne zo svojho miesta.

Kryoterapia

V terapii odborníci zmrazia keloid. Kryoterapia funguje najlepšie v kombinácii s liečbou, ako sú injekcie steroidov. Váš dermatológ odporučí tri alebo štyri sedenia v závislosti od vášho stavu.

Laserové ošetrenie

Liečba laserom príde vhod, pokiaľ ide o zmenšenie veľkosti a vyblednutie farby keloidov. Rovnako ako ostatné metódy, laserová liečba môže poskytnúť najlepšie a trvalé výsledky pri použití v kombinácii s inou liečbou alebo terapiou.Keloidy

Domáce lieky na zbavenie sa keloidov

Ak vás myšlienka používať injekcie a ihly na odstránenie keloidov pomocou chirurgických zákrokov desí, mali by ste ísť na nechirurgické metódy, aby ste dosiahli požadované výsledky..

Tu je niekoľko z nich, ktoré môžete vyskúšať.

Cesnakový extrakt

Koreňová zelenina, cesnak sa javí ako prírodný spôsob liečby keloidov. Extrakt obsahuje upokojujúce a hojivé vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmenšiť veľkosť keloidu. Ak však spôsobuje svrbenie alebo podráždenie, ihneď ho zmyte.

Silikónové gély

Dermatológovia naznačujú, že používanie silikónových gélov môže nielen zlepšiť textúru keloidu, ale aj jeho farbu v priebehu okamihu vybledne. Rôzne štúdie o účinnosti silikónu na keloidy odhalili, že nanesením množstva gélu vo veľkosti hrášku na postihnuté miesto sa keloid výrazne sploští. Silikónové gély môžu tiež zabrániť opakovanému výskytu keloidov na podobnej časti vášho tela.

Cibuľový extrakt

Extrakt z cibule je dostatočne účinný na to, aby sa po určitom čase znížila veľkosť. V prípade podráždenia alebo opuchu sa však najskôr poraďte s odborníkom na kožu.

Kožná masť

Kožná masť alebo výrobky obsahujúce vitamín E, vazelínu alebo lanolín môžu váš stav zlepšiť. Ak denne používate krém alebo lubrikant na kožu, keloid sa začne hojiť.

Ako predchádzať keloidom

Liečba keloidu sa môže stať ťažkým orieškom. Preto je v tejto súvislosti lepšie urobiť predbežnú opatrnosť a v prvom rade zabrániť vzniku keloidov.

  • Ak ste sa s ušným keloidom stretli už predtým, snažte sa vyhnúť častému prepichovaniu uší alebo iným piercingom.
  • Po každom piercingu použite silikónovú náplasť alebo gél, aby ste zabránili vzniku bolestivých keloidov.
  • Ak sa pokožka okolo vás zahustí bezprostredne po piercingu, nečakajte a navštívte lekára, aby vám vyrobil tlakovú náušnicu, ktorá zabráni vzniku keloidu..
  • Ak má vaša rodina v minulosti keloidy, požiadajte svojho dermatológa, aby vykonal test v konkrétnych oblastiach, do ktorých chcete dostať piercing..
  • Starajte sa obzvlášť o nové piercingy, aby bola oblasť čistá. V konečnom dôsledku to zníži riziko keloidov.
  • Na liečbu keloidu môžete použiť rôzne éterické oleje, ako napríklad avokádový olej. Tieto oleje poskytnú tkanivu jazvy vlhkosť, čím budú menej výrazné.
  • Po prepichnutí ucha je bežné, že sa vám na zadnej strane ušného laloku vyvinie keloid. Vyskytuje sa kvôli kovovým zadným častiam náušníc. Pokúste sa nepoužívať kovové chrbty bezprostredne po prepichnutí, aby ste zabránili vzniku keloidov.

Ako sa vyskytujú keloidy?

Je veľmi pravdepodobné, že u každého sa môžu vyvinúť mierne až závažné keloidy. Niektorí ľudia sú však vystavení vyššiemu riziku v dôsledku určitých faktorov, ako sú:

Genetika

Trpieť keloidmi, či už raz alebo viackrát v živote, závisí od vašej genetiky. Ak máte rodinu, existuje značná šanca, že vyviniete jeden alebo dva keloidy.

Vek

Neuveríte, ale keloidy sú bežné iba u osôb mladších ako 30 rokov.

Farba pleti

Rovnako ako vek môže k stavu prispieť aj farba pokožky. Ak máte tmavú až tmavú farbu pokožky, mali by ste sa rozhodnúť pre bezpečnostné opatrenia.

Užitočné tipy na ochranu piercingu

Pierceri často odporúčajú venovať svojim piercingom zvýšenú starostlivosť, aby zahnali keloidy. Môžete sa rozhodnúť pre nasledujúce kroky:

Piercing do úst

Ak máte prepichnutú líca, pery, jazyk, použite po každom jedle a pred spaním antiseptickú ústnu vodu bez alkoholu. Na zamedzenie šírenia baktérií použite zubnú kefku s mäkkými štetinami. Okrem toho si raz denne vyberte piercing z úst a dôkladne ho vyčistite.

Kožné piercingy

Na udržanie prepichnutej pokožky by ste mali dvakrát denne používať mydlo a vodu, aby bola oblasť čistá. Pred dotykom prepichnutej oblasti si umyte ruky.

Nedotýkajte sa piercingov

Nedotýkajte sa a neprekrúcajte svoj nový piercing. Dbajte na to, aby sa odev nedostal do tejto oblasti. Nadmerné trenie a trenie spôsobuje podráždenie pokožky, čo často vedie k rozvoju keloidov.

Spodná čiara

Niet pochýb o tom, že keloidy pri piercingu spôsobujú podráždenie alebo svrbenie a pôsobia neatraktívne. Aj keď môžete nájsť rôzne spôsoby, ako sa zbaviť keloidov, tkanivo jazvy sa môže znova objaviť po mesiacoch alebo týždňoch. Vykonajte preto preventívne kroky na zmiernenie nástupu keloidov po piercingu. Odporúčame, aby ste sa poradili so svojimi dermatológmi, ak ste vyvinuli keloid, aby ste dostali správnu liečbu včas.

About the author