125 maorských tetovaní: tradícia a trend (s významom)

Maorskí ľudia tradíciu tetovania vykonávajú už celé stáročia. Toto maorské umenie je zakotvené v kultúre krajiny a praktizuje sa dodnes.

Kto sú Maorčania??

Kultúrna identita súčasného Nového Zélandu je obrovská ovplyvnené maorskou tradíciou a vplyv. Maorčania prvýkrát prišli na Nový Zéland okolo roku 1200 z Polynézie. Maorovci sú tvorení rôznymi kmeňmi a podkmeňmi, ktoré migrovali. Môžu mať malé rozdiely, ale všetky kmeňové postupy, umenie, tanec a rozprávanie príbehov. Ich jazyk je ich pýchou, nosia ho so sebou v podobe body artu a je to tiež značná časť ich ďalších praktík. Existuje len málo ľudí, ktorí rozumejú tomuto jazyku mimo pôvodných kmeňov.

Okrem svojich zložitých tetovaní sú známi aj svojim vojnovým tancom, známym ako kappa haka. Maorovia sú bojovníci a špekulácie o nich, ktoré nesú gén bojovníka, existujú už stáročia.

Maorské značky

Maorské tetovanie sa označuje ako Ta Moko. Ide predovšetkým o prax starostlivosti o pokožku, nie o vpichovanie, ktoré sa vykonáva v procese tetovania. Obyvatelia Maori umiestňujú tieto znaky na tvár a ďalšie časti tela. Maorské značenie sa vykonáva pomocou špecifického nástroja známeho ako UHI, na rozdiel od tetovania vytesaného pomocou ihiel..

Ta Moko je symbolom maorskej kultúry. Ukazuje odhodlanie a hrdosť voči maorskej kultúre. Muži z kmeňov dostávajú tieto rytiny na tváre, zadok, stehná a paže. Ženy to nosia na perách a brade.

Tetovač je označovaný ako tohunga, ktorý je odborníkom na vytváranie ta moko. Rituál ta moko je v maorskej kultúre považovaný za posvätný a je známy ako tapu. Každý dizajn je jedinečný a prekladá vnútornú bytosť nositeľa na kožu, aby ho všetci videli. Uvádza sa tu tiež rodokmeň nositeľa, jeho stav, úspechy a konkrétny kmeň.

Ta Moko má hlboký kultúrny význam, ale Kiri nie. Je potrebné porozumieť významu oboch týchto návrhov.maorské tetovanie

V čom je rozdiel?

Kiri tuhi je tiež uctievanou formou umenia, ktorá vychádza z maorskej tradície ta moko. Existuje však obrovský rozdiel v identite, ktorý oddeľuje ta Moko od Kirituhi. Túto umeleckú formu vyrezal nemaorský odborník na tetovanie a nosia ju nemaorskí ľudia.

Stručne povedané, ak tetovanie nie je vytesané Maormi alebo je vytesané na telo ako nemaorského, potom je to kirituhi. Kirituhi je veľmi uznávaná forma umenia, ktorá je prostriedkom na zdieľanie pravej a maorskej kultúry so zvyškom sveta..

Čo znamená Ta moko pre ľudí?

maori-tetovanie-vzory

Samotné slovo Moko je možné preložiť ako „plán“. V tomto prípade je to odtlačok kultúry a whakapapa. Túto tradíciu obklopujú vypracované príbehy, ktoré sú vnímané ako posvätná pravda maorského ľudu.

Ruamoko urobil prvé maorské tetovanie/značenie, keď bol v lone svojej matky zeme alebo ako je známe v maorskej kultúre Papatuanka. Jeho pohyb v maternici je symbolikou sopečnej činnosti a zemetrasení. Táto činnosť spôsobila praskliny, ryhy a ryhy na koži Zeme.

Okrem tejto verzie úplne prvého Moko zistíte, že existuje aj niekoľko ďalších úprav. Maorské tetovanie sa musí zrodiť z autentickej kultúry maorských ľudí. Ak sa to nerobí osobitným tradičným spôsobom, potom to nemôže byť označenie Maori/ Ta Moko.

Maorské umenie inšpirovalo rôzne návrhy tetovania po celom svete. Keďže filmy a animácie sú ovplyvnené maorskou kultúrou, existuje niekoľko tetovačov, ktorí ponúkajú pôvodnú ponuku. Vaše tetovanie sa bude zdať presne podobné Moko, ale pre odborníkov na tetovanie je potrebné pochopiť, že to, čo robí toto Moko skutočným moko, je prvok kultúry a tradície..

U nemaorského tetovania je potrebné dbať na detaily a poučiť sa zo skutočnej kultúry maorských ľudí. Pri vyrezávaní maorského tetovania je mimoriadne dôležité používať správnu terminológiu a snímky. Ak získavate tradičné maorské tetovanie, je lepšie ho nazvať Kirituhi.

Ak chcete lepšie porozumieť procesu a tomu, ako to môže byť váš vlastný jedinečný dizajn, čítajte ďalej.maorské tetovanie

Váš príbeh kiriituhi spôsobom

Moderná definícia kirituhi sa týka tetovania na tele a rukách, zatiaľ čo Ta Moko súvisí s cvičením označovania tváre. Existuje niekoľko dizajnových prvkov, ktoré sú zásadné pre návrhy tetovania inšpirované Maormi.

Značky/čiary, ktoré sa podobajú koži na maorských tetovaniach, sú známe ako Manoah. Tieto riadky sú symbolom vášho života, vašej cesty a času, ktorý strávite na tejto planéte. Manuahitself je možné priamo preložiť do „srdca“.

Po dokončení počiatočného značenia vyvinú Manuah Koru, ktoré sú strieľané ako textúry, ktoré sa tvoria na koži. Tieto sa označujú ako Korus a sú založené na výhonkoch z novozélandskej kapradiny. Korus predstavuje ľudí vo vašom živote, ktorí sú pre vás dôležití. Tento korus môže byť znakom pre vašich blízkych, ako je váš otec, matka, lepšia polovička alebo ktokoľvek, koho si vážite.

Kirituhi používa detaily na udržanie individuality tetovania pre nositeľa. Ak si ich plánujete zaobstarať, je lepšie porozumieť tomu, čo každý z nich robí a jazva, ktorú po sebe zanechá, pre vás v skutočnosti znamená.maorské tetovanie

Vzory

Pre maorské tetovacie umenie je niekoľko vzorov. Pomocou týchto vzorov sa môžete rozhodnúť vytvoriť kompletný príbeh.

1. Taratarekae:

Jedná sa o jemný dizajn pozostávajúci z dvoch rovnobežných línií cez kožu. Medzi rovnobežné čiary sú pridané malé vnútorné trojuholníky. Tieto trojuholníkové tvary sú pripevnené k obom čiaram. V maorskej tradícii je tento vzor prekladom zubov veľryby.

2. Ahauaha mataru

Tento vzor je tiež umiestnením rovnobežných čiar cez telo. Tieto rovnobežné čiary sú však v pároch a sú nakreslené zvislé čiary spájajúce dvojité rovnobežné čiary. To znamená vynikajúci úspech a úspechy v oblasti športu a atletiky. Tento vzor môže tiež znamenať novú výzvu pre nositeľa, ktorý na neho čaká.

3. Unaunahi

Toto tiež používa rovnaký dvojitý paralelný vzor. Ale dizajn inner4 je v tesnom spojení s listovým obrysom, oveľa oválnejším tvarom. Tento vzor predstavuje rybie šupiny, ktoré znamenajú zdravie a bohatstvo.

4. Hikuaaua

Toto je ďalší dizajn umiestnený medzi dvoma dvojito rovnobežnými čiarami. Vnútorný dizajn je geometrický tvar. To symbolizuje Taranaki, región na Novom Zélande. Tento dizajn sa veľmi podobá chvostu makrely, čo odkazuje na prosperitu v maorskej tradícii.

5. Pakati

Rovnako ako všetky ostatné vzory je aj tento umiestnený medzi dve dvojité rovnobežné čiary. Toto má tiež trojuholníkový geometrický dizajn medzi rovnobežnými čiarami. Toto je bežnejšie známe ako plášť z kožušiny psa. Toto predstavuje gén bojovníka, ktorý v sebe nesú maorskí ľudia. Toto je tiež nakreslené tak, aby predstavovalo bitky a vojny, ktoré nositeľ viedol. Ukazuje silu a odvahu nositeľa. 

Pozri tiež:

  • 14 typov piercingov do uší: Ako veľmi to bolí ?
  • 155 myšlienok Dňa mŕtvych a všetko, čo potrebujete vedieť
  • 13 najlepších tetovacích obchodov na svete
  • 155 ružových tetovaní: Všetko, čo by ste mali vedieť (s význammi)
  • 125 úžasných nápadov na tetovanie vrany/havrana a ich význam

Proces návrhu

Postup je celkom jednoduchý. Najprv musíte nájsť miesto, ktoré vám ponúkne tetovanie Kirituhi alebo tetovanie inšpirované maorským umením. Akonáhle nájdete miesto, ktoré vám ponúka možnosť získať dizajn, ktorý sa vám páči, musíte navštíviť odborníka na tetovanie. Ide o formu konzultácií, kde so štúdiom predstavíte a prediskutujete svoje nápady. Ďalej si musíte rezervovať termín v štúdiu. V tento deň si môžete nechať urobiť skutočné tetovanie, ak kopírujete už dostupné položky alebo sa stretnete s odborníkom na tetovanie a navrhnete návrh, ktorý chcete.

Tetovanie voľnou rukou?

Maorské tetovanie inšpirované umením má pre nositeľa zvyčajne význam. Ak to však plánujete získať len z estetických dôvodov, stále budete potrebovať hrubý náčrt na papier so správnymi vzormi a „tieňovaním“. Tradičným nadšencom tetovania môže toto tieňovanie odkazovať na hlbší význam, ale na módne účely sa môže použiť na vylepšenie tetovania..

Väčšina odborníkov na tetovanie rukou nakreslí tetovanie fixou na kožu. To tiež pomáha zaistiť, aby zobrazenie v tetovaní bolo pre nositeľa jedinečné a presné. To je primárne navrhnuté tak, aby sa dizajn prispôsobil tvorbe/obrysom vášho konkrétneho tela. Akonáhle je návrh tetovania vypracovaný, môžete sa na neho pozrieť a pozrieť sa na akékoľvek dodatky alebo zrážky, ktoré by ste chceli.maorské tetovanie

Umenie tváre

Tvár je najcitlivejšia oblasť tela. Maorská kultúra považuje hlavu za vládcu tela a za takú najposvätnejšiu časť. Maorské tetovanie na tvári vštepuje presnú reprezentáciu kultúry. Dnes už ani tí najvernejší nadšenci tetovania nemusia uvažovať o tetovaní tváre, pretože to nie je najrozumnejšia forma úpravy tela. Ale ak napriek tomu chcete vedieť na informačné účely, potom je potrebné porozumieť koreňu tohto tetovania.

Maori používali označenie tváre na symbolizáciu postavenia a postavenia v spoločnosti. Stále je považovaný za obrad prechodu pre obyvateľov Maori. Je to jeden z ich posvätných rituálov, ktoré definujú individualitu človeka vzhľadom na jeho kultúru a presvedčenie.

Zložitosť

Zatiaľ čo skutočné maorské značenie sa vykonáva pomocou dláta a pigmentu vytvoreného z páleného dreva, dnes je proces iný. Väčšina tetovačov vykoná kompletnú službu iba pomocou tradičných metód tetovania a pomocou ihly vtlačí do pokožky komerčne vytvorený pigment.

Najdôležitejšou vecou na pochopenie, dokonca aj pri napodobňovaní tetovania Moai, je to, že je to veľmi časovo náročný a komplikovaný záväzok. Navyše, tetovači by na to mali byť odborníkmi. Zložité prevedenie vrátane vzorov, tieňovania a čiernych čiar nie je ľahké dosiahnuť pre žiadneho prvého časovača.maorské tetovanie

Bolesť

Bolesť, ktorá prichádza s procesom tetovania, závisí väčšinou od umiestnenia tetovania. Ak sa stretávate s tvárou Moko, bude to jazda. V tomto prípade sa tvár uzdravuje oveľa rýchlejšie ako telo.

Tradičná metóda používania Uhi na tieto označenia urobila z tohto rituálu jednu z najbolestivejších skúseností. Niektoré časti Tamoko boli dokončené pomocou paličky na vtlačenie pigmentu do pokožky. Tradičná metóda spotrebuje viac hodín ako akékoľvek dnes vytvorené tetovanie. Maorskí ľudia tetovali telo iba v segmentoch, aby sa znížila bolesť a čas celého procesu.

Liečenie

Doba liečenia tradičného maorského tetovania bola predĺžená. Ale dnes bolo tetovanie urobené pomocou ihly, nejaký čas trvá, kým sa typické tetovanie uzdraví. Tradičné maorské tetovanie sa úplne nezhojilo, pretože bolo určené na výrazné zjazvenie pokožky v častiach, kde nebol použitý žiadny pigment. Dnes bude škoda pokrývať 6 až 8 mesiacov. Tieto návrhy sú prepracované tak, aby sa doba hojenia líšila v závislosti od vášho zdravia a tolerancie voči ranám.

Čo je jedinečné?

Okrem toho, že je maorským tetovaním symbolom kultúry, unikátnosť tetovania spočíva v tom, že žiadne dve tetovania nie sú rovnaké. Ak to robíte od skutočného odborníka na maorské tetovanie, je veľká šanca, že nikto okrem vás nemá rovnaké tetovanie ako vy. Tieto tetovania hovoria o vašich osobných skúsenostiach a príbehoch. Samozrejme, tetovanie skopírované z internetu možno nájsť u mnohých ľudí.

Môžete tiež vyhľadať ďalšie vzory a vzory, ktoré je možné pridať k umeniu Kirituhi pre vaše jedinečné tetovanie.

About the author

Adblock
detector