Infikované tetovanie: Príznaky, príčiny, ako vyliečiť a všetko

Niet pochýb o tom, že tetovanie sa zdá byť zaujímavým nápadom. Nemôžete písať iba jedným alebo viacerými tetovaniami, ale môžete sa rozhodnúť aj pre viacero vzorov. Či už je to srdcervúci citát alebo kreatívny nápad, tetovanie priťahuje každého. Možno sa vám neverí, ale nechať si tetovať nie je vždy zábavná myšlienka. Je to kvôli tomu, že si môžete dať nakaziť tetovanie. Infikovanie tetovaním je navyše skutočným a málo diskutovaným problémom, ktorý by mohol viesť k bolestivým kožným problémom.

S infikovaným tetovaním sú spojené rôzne dôvody a jedným z nich je nedodržiavanie správnych hygienických problémov. Tiež stojí za zmienku, že nemôžete urobiť nič, aby ste zabránili infikovaniu tetovania. Jeho spozorovanie na počiatočnej úrovni však môže v tomto kontexte pomôcť a zmierniť ďalšie kožné problémy. Tento článok poukáže na všetko, čo by ste sa mali dozvedieť o infikovanom tetovaní. Okrem toho sa u svojich symptómov ihneď poraďte so svojim lekárom, aby ste ho mohli okamžite liečiť.Infikované tetovanie

Príčiny infikovaného tetovania, symptómy a prevencia

Kontaminovaný atrament a tetovacie zariadenie sú hlavnou príčinou infikovaného tetovania. Tieto faktory prispievajú k bakteriálnym infekciám vrátane Staphylococcus aureus a Staphylococcus aureus rezistentných na meticilín (MRSA) bakteriálna infekcia. Tieto baktérie postihujú vašu pokožku a spôsobujú rany, začervenanie a pľuzgiere.

1. Stafylokokové baktérie

Toto je štandardná príčina infikovaného tetovania. Rôzne druhy stafylokokových baktérií môžete liečiť antibiotikami.

2. (MRSA)

Na meticilín rezistentný Staphylococcus Aureus je jedným z druhov stafylokokových baktérií. Tento druh baktérií navyše odoláva antibiotikám, a preto je liečenie komplexné. MRSA môžete odhaliť prostredníctvom špecifických symptómov, ako je bolesť tela, horúčka a zápal pľúc. Okrem toho môže prispieť k ďalším komplikáciám, ako napríklad:

 • Červené, pľuzgierové škvrny
 • Zlyhanie orgánu
 • Opuch a infekcia tkanív, ktoré spájajú srdcové chlopne
 • Syndróm toxického šoku
 • Infekcia krvného obehu
 • Kóma

3. Infekcie netuberkulóznymi mykobaktériami (NTM)

Infekcie NTM sú tiež štandardnou príčinou infikovaného tetovania. K tomu dochádza vtedy, keď tetovací umelci pri riedení atramentu používajú nesterilizovanú vodu a kontaminovaný atrament. Môžete to zistiť nástupom priehľadnej alebo červenej škvrny alebo nárazom na potetovanú pokožku.

Je evidentné, že k infikovanému tetovaniu prispievajú baktérie. Napriek tomu existujú faktory súvisiace s týmto stavom, ako napríklad:

1. Nevhodné čistenie

Mali by ste zabezpečiť najlepší postup čistenia tetovania. Túto oblasť musíte umyť najmenej dvakrát denne, najlepšie ráno a večer. Tento čistiaci postup je nevyhnutné dodržať individuálne po dni strávenom v špinavom prostredí. Investujte do jemného antibakteriálneho mydla. Navyše sa vyhnite tečúcej studenej vode na potetovanú pokožku. Vždy používajte teplú vodu, pretože zabíja 99% choroboplodných zárodkov a baktérií. Nedodržiavanie hygieny len zvýši hromadenie baktérií, ktoré nakoniec infekciu zhoršia.

Nehygienické vybavenie alebo životné prostredie

Ver či never, nesterilizovaného zariadenia a nehygienické prostredie sú štandardnými dôvodmi na infekciu tetovania. Obchod alebo prostredie, kde prebieha proces tetovania, musí byť čistý a zbavený všetkých baktérií.

Okrem toho je potrebné sterilizovať zariadenie, ako sú atramentové nádoby a ihly. Navyše, zariadenie/zariadenie by malo byť zabalené vo forme povlaku pred každým vymenovaním tetovania, aby bola zaistená sterilizácia. Tak bude neutralizované aj šírenie infekčných baktérií.

Existuje pravdepodobnosť, že zariadenie použité v tomto postupe nebude vyčistené, ak si necháte tetovať zo súkromného štúdia alebo obchodu. Tetovanie v tomto stave môže prispieť k infekcii, pretože nesprávna sterilizácia zariadenia v krátkom čase prenáša baktérie z jednej osoby na druhú.

Malé štúdiá alebo neprofesionálni tatéri nemajú riadnu dezinfekciu, a preto sa vaše tetovanie nakazí. Pred plánovaním schôdzky s umelcom by ste mali vykonať podrobné vyhľadávanie, aby ste sa vyhli takýmto okolnostiam. Uistite sa, že nemrháte peniazmi a časom iba na infikované tetovanie.

2. Tetovanie

Váš umelec po dokončení návrhu tetovania umyje oblasť mydlovým roztokom. Tento krok nasleduje pred zabalením tetovania. Obal na tetovanie tiež vytvára ochrannú bariéru proti baktériám, kým sa nedostanete domov a znova ho nečistíte. Rôzni tatéri od prebaľovania odrádzali, pretože originálne balenie tetovania vykonáva profesionál. Certifikovaný umelec zakryje vaše tetovanie po rozsiahlom čistení v sterilizovanom prostredí.

Doma, kde sa má vykonávať previnutie, nesmiete vytvárať prostredie bez baktérií. V okolí tetovania sa často vyskytujú zárodky alebo baktérie a ošetrovanie vo vlhkom, spotenom a teplom prostredí im môže umožniť chov v krátkom časovom období. Tento stav pravdepodobne zvýši šancu na infikované tetovanie. Nepokúšajte sa preto znova urobiť tetovanie, ak to váš umelec zakazuje.

3. Nesprávne pokyny pre následnú starostlivosť

Váš tetovač by mal poskytnúť podrobný zoznam obsahujúci pokyny o tom, ako udržať nové tetovanie chránené pred faktormi rozoberania. K infekcii dochádza, keď si tetujete prvýkrát a nie ste si vedomí základných bodov v tejto súvislosti. Malá nedbalosť môže viesť k bolestivým kožným problémom. Preto vždy po relácii požiadajte o opatrenia, aby ste sa vyhli infekcii tetovaním.

4. Zber zaparenín

Vrstva chrasty rastie, keď sa tetovanie začne hojiť. Toto chrasty sú nevyhnutné a fungujú ako štít na ochranu tetovanej pokožky pred choroboplodnými zárodkami a baktériami. Hrubý alebo veľký chrasta si však môžete nevedome vybrať; môže brániť procesu hojenia.

Navyše, strhávanie chrasty môže tiež odstrániť atrament z oblasti, čo v konečnom dôsledku vedie k nerovnomernému alebo vyblednutému vzhľadu vášho nového tetovania. Musíte mať na pamäti, že odtrhnutie chrasty tiež znova otvorí ranu, ktorá umožní baktériám vstúpiť a okamžite ju nakaziť.infekcia tetovaním

5. Určitý zdravotný stav

Rôzne zdravotné problémy ovplyvňujú fungovanie vášho imunitného systému. Aj keď je to prekvapujúci fakt, tetovanie môže mať negatívny vplyv na váš imunitný systém. To je dôvod, prečo by ste sa mali pred plánovaním schôdzky s tetovaním poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že tento postup neprispieva k žiadnym zdravotným problémom. Môžete tiež zistiť, či je váš imunitný systém dostatočne účinný na boj proti infekčným baktériám alebo nie.

6. Voľby životného štýlu

Zdravé telo môže neutralizovať účinky baktérií skôr, ako prispejú k chronickému stavu pokožky. Nebolo by nesprávne tvrdiť, že váš životný štýl určuje silu vášho imunitného systému. Týmto spôsobom môže zabrániť mnohým infekčným baktériám bez toho, aby to ovplyvnilo vaše zdravie. Aby ste udržali svoje telo zdravé, mali by ste do svojho životného štýlu začleniť správny spánkový režim a vyváženú stravu.

Vaša strava môže tiež bojovať proti ohrozujúcim faktorom. Nedostatok spánku a rôzne závislosti bránia hojeniu tetovania, ktoré má vplyv na váš imunitný systém. Ak si chcete udržať atraktívne potetované telo, musíte venovať určitú pozornosť aj svojmu životnému štýlu.

7. Rýchle kúpanie

Tetovanie by ste mali udržiavať suché, ako sa len dá. A pokiaľ ide o kúpanie, obzvlášť prvé dva týždne netrávte v sprche viac ako 10 minút. Tento čas je rozhodujúci a mali by ste mu venovať sušenie tetovania. Voda sa tiež zdá byť domom miliárd baktérií a vystavenie vášho tetovania maximálnemu času môže pozvať niekoľko ďalších mikróbov na infekciu tetovania..

8. Nadmerné používanie pleťovej vody

Nie je pochýb o tom, že zvlhčujúce mlieko podporuje proces obnovy, ale môže to spôsobiť problémy, ak to preženiete. Nanesenie hrubej vrstvy masti alebo pleťovej vody môže nielen brániť kyslíku, ale vytvára vlhké a teplé prostredie, v ktorom sa môžu baktérie množiť. Na postihnuté miesto musíte použiť minimálne množstvo pleťovej vody. Medzi aplikáciami masti je najlepšie vynechať deň alebo dva.

9. Nedotýkajte sa svojho tetovania

Vaše úplne nové tetovanie môže vyzerať úchvatne, ale nemali by ste sa ho často dotýkať. Okrem toho by ste nemali dovoliť nikomu inému, aby sa dotýkal vášho tetovania, pretože by to mohol byť účinný spôsob prenosu mikróbov a baktérií. Trenie špinavých rúk o tetovanie pozýva na infekciu. Navyše sa uistite, že sú vaše ruky pri dotyku čisté, a po dotyku si ruky umyte, aby boli chránené.

10. Tetovanie nepoškriabajte

Škrabanie tetovania môže poskytnúť úľavu od neustáleho svrbenia. Táto metóda je nebezpečná, pretože pri škrabaní by ste mohli strhnúť chrastu. Keď si poškriabete potetovanú oblasť pokožky, môže to viesť k hrubému chrastaveniu, zjazveniu a ešte horšiemu krvácaniu. Baktérie prenášate z jedného miesta na druhé neustálym škrabaním.

Nedá sa poprieť, že nové tetovanie vás nabáda k poškriabaniu oblasti a zdá sa, že je nemožné odolať. Napriek tomu musíte byť opatrní a vyhnúť sa tomuto hrubému zvyku. Tetovači naznačujú, že keď sa stretnete s nutkaním poškriabať si potetovanú oblasť, mali by ste si to utrieť bavlnenou tkaninou. Uistite sa, že zostanete jemný s tupovaním a nebudete na oblasť tlačiť.

Ako rozpoznať infikované tetovanie

Po tetovaní je bežné stretnúť sa s bolesťou alebo opuchom. Dermatológovia navrhujú sledovať tetovanie ako opuch, začervenanie alebo bolesť. Úplné uzdravenie týchto problémov trvá týždeň alebo dva. Napriek tomu, ak sa intenzita bolesti zvýši alebo začervenanie neprejde v odhadovanom období – je načase navštíviť lekára bez ďalšieho odkladu. Okrem toho by ste mali pochopiť, že príznaky infikovaného tetovania sa líšia v závislosti od rôznych faktorov, ako napríklad:

 • Lokalizácia infekcie
 • Typ baktérií
 • Veľkosť rany
 • Ako vaše telo reaguje na infekciu
 • Reakcia po antibiotikách

Okrem bolesti, začervenania a opuchu existuje niekoľko vizuálnych alebo fyzických symptómov infikovaného tetovania. Nasledujúce znaky vám pomôžu odhaliť infekciu skôr, ako prispeje k odstrašujúcim kožným problémom.

1. Vyrážka

Vyrážka sa vyskytuje vo viacerých veľkostiach, tvaroch, farbách a textúrach. Niektoré z týchto vyrážok môžete nájsť hladké a červené, zatiaľ čo iné môžu byť uhrovité alebo hrboľaté. Nával na vaše tetovanie prispieva k podráždeniu pokožky. Mali by ste vedieť, že je to známka infikovaného tetovania, ak sa podráždenie zvyšuje a každým dňom sa vyrážka zväčšuje.

2. Vytetovaná oblasť je pri dotyku horúca

Vášmu telu prirodzene trvá, kým sa po tetovaní uzdraví. Tetovaná pokožka teda zostane niekoľko dní teplá kvôli zvýšenému prietoku krvi do konkrétnej oblasti. V dôsledku toho sa teplota na mieste zvyšuje. Táto teplo by mala byť ochladená za niekoľko dní. Je možné, že je vaše tetovanie infikované, ak je vaša pokožka aj po týždni horúca.

3. Nekontrolovateľné svrbenie

Keď tetovanie vyschne, objaví sa pocit svrbenia. Na začiatku sa s tým môžete stretnúť, ale svrbenie postupne prechádza. Na tetovanej koži môže byť prítomná infekcia, ak svrbenie pretrváva aj po upokojení predpísaného tetovacieho mlieka. Ak sa svrbenie do týždňa nezahojí, mali by ste zvážiť návštevu dermatológa.

4. Nepekné škrabanie

Tetovaní umelci uvádzajú, že počas procedúry hojenia tetovania je chrasta bežná. Nemalo by pôsobiť husto a chrumkavo. Infikované tetovanie sa stáva nerovnomerné kvôli hrubým kôrkam, a preto ich môžete pomerne rýchlo odhaliť. Krvácanie zo svrbivých chrastavov navyše naznačuje základnú infekciu, ktorú by ste mali okamžite liečiť.

5. Tvorba pľuzgierov

Pľuzgiere sú po tetovaní neobvyklým vedľajším účinkom. Dermatológovia to považujú za nebezpečný stav pokožky – takže objaviť pľuzgiere okolo potetovanej oblasti sa zdá byť podozrivé. Nikdy by ste preto nemali prehliadať pľuzgiere na vašom tetovaní, pretože to môže byť znakom úplne nepríjemnej infekcie.

6. Vrie/pupienky a hnisavý výboj

Výskyt pupienka na počiatočnej úrovni nepôsobí rušivo. Pupienok vypúšťajúci hnis je však znepokojujúci. Tiež pupienok, ktorý sa vyvíja do bolestivých vredov alebo sa stáva veľkým, je symptómom infikovaného tetovania. Hnis sa v tomto prípade zvyčajne zdá byť priehľadný a hustý alebo tekutý.

Musíte dávať pozor na druh kundičky, rovnako ako môže pomôcť diagnostikovať druh infekcie. Stojí za zmienku, že v prvých dňoch tetovanie pravdepodobne uvoľní malé množstvo atramentu, plazmy alebo krvi. Tento stav by však nemal presiahnuť 2 – 3 dni.

7. Nepríjemný zápach

Nie sú k dispozícii žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali, že tetovanie vytvára zápach. Rôzni dermatológovia však tvrdia, že sliz alebo hnis prispievajú k zápachu. V tomto prípade by ste sa mali rozhodnúť pre vyšetrenie, aby ste sa nechali liečiť infikovaným tetovaním.

8. Červené pruhy

Vzhľad červených liniek na mieste tetovania alebo dlhých červených liniek, ktoré sa odlišujú od dizajnu vášho tetovania, je symptómom septikémie, ktorá sa nazýva aj otrava krvi. Považuje sa za počiatočnú úroveň infekcie. Tento stav sa však môže zmeniť na hrozbu, ak nie je okamžite liečený.

9. Neustále krvácanie

Krvácanie sa zvyčajne raz spomalí po dokončení návrhu tetovania. A prekáža to po 2 – 3 dňoch v dôsledku tvorby chrasty a zrážania okolo potetovanej pokožky. To je normálny stav. Mali by ste vedieť, že vaše tetovanie je infikované, ak krvácanie začne znova alebo pokračuje po uplynutí daného obdobia, konkrétne nad silne chrastou. Začne praskať a vytekať. Ak chcete získať okamžitú liečbu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

10. Opuch lymfatických uzlín

Vaše telo je obklopené drobnými lymfatickými uzlinami, ktoré pomáhajú odvádzať nečistoty z tela. Tieto lymfatické uzliny začnú napučiavať, ak sa v ich blízkosti vyskytne infekcia. Nájdete ich v podpazuší a na krku. Ak však narazíte na príznaky infikovaného tetovania, existuje značná pravdepodobnosť, že vám opuchnú aj lymfatické uzliny. Na boj proti týmto trýznivým príznakom potrebujete okamžite ošetrenie.

11. Vysoká teplota a únava

Príznaky infikovaného tetovania obsahujú potenciál na zvýšenie telesnej teploty spolu s letargiou. Ak sa s týmito príznakmi stretávate s neustálou únavou, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára na rozsiahle vyšetrenie. Infikované tetovanie navyše často prináša príznaky, ako je zrýchlené dýchanie alebo zrýchlený tep. V tomto prípade musíte požiadať o naliehavú lekársku pomoc, pretože to môže byť symptómom skľučujúceho stavu, ako je sepsa.

Ø Infikované ošetrenie tetovania

Akonáhle spozorujete symptóm a zistíte, že je vaše tetovanie infikované, ďalším krokom by mala byť konzultácia s vašim tetovacím umelcom. V tejto súvislosti by ste mali vyhľadať radu a nájsť účinnú liečbu. Lekárska pomoc je tiež potrebná, ak je váš stav vážny. Konzultácia s lekárom je potrebná na rýchle ošetrenie a úľavu od bolesti a opuchu.

Antibiotiká a podávanie steroidov sa zdajú byť štandardnou liečbou. Vaši poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa môžu rozhodnúť pre menej bežné postupy, ako je prijatie do nemocnice na odstránenie infekcie tetovaním. Infekcia je stále nebezpečná, ak sa vyskytla na malej ploche vášho tetovacieho dizajnu. Malá infekcia, ako je táto, vás môže priviesť k veľkým kožným problémom. Preto ho musíte okamžite ošetriť bez ohľadu na proces. Je zrejmé, že keď necháte infekciu neliečenú, rozšíri sa do inej oblasti pokožky a spôsobí poškodenie, ktoré presahuje vašu predstavivosť.

Tu je niekoľko užitočných krokov, ktoré je potrebné dodržať pri uzdravení infikovanej pokožky spolu s lekárskou pomocou.

1. Ranu pravidelne prevzdušňujte

Ranu musíte denne vystavovať čerstvému ​​vzduchu, ak ju denne zabalíte do obväzu. Týmto spôsobom zranenie dostane dostatok kyslíka, čo nakoniec urýchli proces obnovy.

2. Terapia ľadom

Svrbenie alebo opuch pokožky by ste mali upokojiť nanesením ľadu na dané miesto. Ľadová terapia je navyše ideálna na minimalizáciu malého začervenania. Pri ukladaní ľadu na rany však buďte ostražití a neaplikujte ho priamo na neho. Zabaľte kocku ľadu do vlhkej handričky a jemne vmasírujte postihnuté miesto, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu pokožky.

3. Čistenie rán

Čistenie rany sa zdá byť znepokojujúce, ale je nevyhnutné na zabránenie rastu infekcie do iných oblastí. Aby ste dosiahli najlepší a rýchly výsledok, mali by ste si zranenie vyčistiť najmenej trikrát denne. Uistite sa, že ste infikovanú oblasť úplne vysušili čistou papierovou utierkou. Tento krok je zásadný, pretože suchá pokožka je v porovnaní s vlhkou alebo mokrou pokožkou menej náchylná na baktérie a zárodky.

4. Vyhnite sa vystaveniu slnku

Možno tomu nebudete venovať pozornosť, ale nové tetovanie je citlivé na ultrafialové lúče slnka. Nové tetovanie je tiež náchylné na spálenie, ak je infikované. Navrhujeme zakryť nové tetovanie ultrafialovými lúčmi najmenej týždeň, či už je infikované alebo nie.

Akonáhle spozorujete infekciu v tetovanej oblasti, nemali by ste ju vystavovať slnečnému žiareniu, kým sa infekcia úplne nezahojí. Navyše opaľovací krém alebo iné výrobky ako opaľovacie mlieko pravdepodobne zhoršia infekciu a udusia ranu. Počas procesu obnovy teda tieto výrobky nemusíte používať.

5. Rozhodnite sa pre lieky proti bolesti

Bolesť a nepokoj môžete minimalizovať užívaním liekov proti bolesti, ktoré infikované tetovanie často prináša. Nevyberajte si však samoliečbu a poraďte sa najskôr so svojím lekárom.

6. Choďte na protizápalový liek

Protizápalová tableta môže pomôcť v boji proti opuchu a poskytnúť úľavu od tohto stavu. Nezabudnite sa vyhnúť predávkovaniu a naplánujte si stretnutie s primárnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste získali ďalšiu pomoc.

Spodná čiara

Získanie obľúbeného tetovania je zábavné a vzrušujúce, kým nezistíte, že je infikovaný. Nie je pochýb o tom, že spozorovanie infekcie je mätúce, pretože niektoré príznaky sú celkom podobné štandardným podmienkam, s ktorými sa stretnete po dokončení tetovania. Napriek tomu musíte byť v tejto súvislosti ostražití. Venujte viac času získaniu informácií o tom, ako udržať tetovanie dezinfikované. A dodržujte náboženské opatrenia, kým sa vaše nové tetovanie poriadne nezahojí.

 

About the author