Maorské tetovacie vzory – myslite na to, než začnete atramentovať

Ja'Vždy ma fascinovali návrhy tetovania Maori, ich zložité detaily a krása sú pohľad, ktorý treba vidieť..

Túžba zdobiť a zdobiť naše telá je ľudskou prirodzenosťou, ale v niektorých kultúrach je ich zdobenie tela viac ako len ozdoba a pre Maorov majú ich Mokos (ako sú známe návrhy maorských tetovaní) silný význam..

maori-tetovanie-vzory-mysli-pred-atramentom S láskavým dovolením KarenHitwak Flickr.com

S láskavým dovolením KarenHitwak Flickr.com

S láskavým dovolením Quinna Dombrowského na Flickr.com

S láskavým dovolením Quinna Dombrowského na Flickr.com

Maorské vzory tetovania, ktoré patria k najvýraznejším tetovaniam v modernej spoločnosti, majú svoj pôvod v starodávnej tradícii telesného umenia, ktorú praktizujú maorskí ľudia z Nového Zélandu. Hlavným rozlišovacím faktorom návrhov maorského tetovania je to, že sú založené na špirále a sú krivočiare, na rozdiel od rovných geometrických vzorov iných polynézskych tetovaní..

Odkazy na návrhy maorského tetovania boli zaznamenané už v 19. rokoch minulého storočia v časopisoch Európanov, ktorí sa usadili na Novom Zélande. V týchto časoch tetovanie neslúžilo len na dekoratívne účely, ale slúžilo predovšetkým na zobrazenie právnej identity jednotlivca. Keďže Maori boli negramotní, pri podpise právnych dokumentov zvykli kresliť celý dizajn tváre. To znamenalo, že každý z návrhov maorského tetovania musel byť jedinečný, pretože v skutočnosti to bol jediný spôsob, akým Maori mohli napísať svoje meno..

Pre Maori tieto tetovania symbolizujú duchovné rituály súvisiace s konkrétnymi udalosťami v osobe'život. Maorským mužom bolo dovolené získať prvé tetovanie až po dosiahnutí dospievania. (Na fotografii Maorských bojovníkov vyššie má mladší muž iba prvé tetovanie, zatiaľ čo starší bojovník má vytetovanú celú tvár.) Akékoľvek ďalšie prírastky do pôvodného moko budú odmenené iba významné udalosti, ktoré si vyžadujú oslavu. Pred prijatím maorského tetovania by sa človek musel postiť. Na samotnom obrade bola prítomná celá lwi, ktorá sa bude oslavovať hudbou a tancom. Jediní muži, ktorí neboli tetovaní, boli obyčajní občania a otroci. Všetci domorodci mali tetovanie aspoň na tvár a mnohí mali tetovanie aj na iných častiach tela. Muži verili, že moko ich robí atraktívnymi pre ženy aj pre divokých bojovníkov.

Ženy Maorky boli tiež potetované, ale vždy len načrtli a sfarbili ich pery a niekoľko čiar alebo špirál na brade, lícach alebo na čele.

maori-tetovanie-vzory-mysli-pred-atramentom

Maorské vzory tetovania majú zlepšiť črty tváre a výrazy jednotlivca, a preto sledovať prirodzené kontúry tváre alebo tela. Tetovacie vzory na nohách a zadku sú podobné tetovaniu na tvári, ibaže krivky a špirály sú výraznejšie a odvážnejšie ako tetovanie na tvár..

Maorské tetovanie sa tradične riadilo stanovenými pravidlami, ktoré často mali jedinečné variácie v závislosti od polohy jednotlivcov. Rozdiely boli spôsobené predovšetkým kultúrnou náročnosťou mnohých lwi a klanov pôvodných z Nového Zélandu. Napriek tomu, že pravidlá upravujúce návrhy maorských tetovaní boli dobre známe a uplatňovali sa, návrhy zostali špecifické pre jednotlivcov, rodiny, klany a kmene..

Do konca 19. storočia Maorčania prestali používať úplné tetovanie Moko na tvári, ale domorodci pokračovali v tetovaní iných častí tela. Oživenie tetovania na Novom Zélande za posledných niekoľko desaťročí je tak silne ovplyvnené minulosťou maorského moko, že je teraz uznávané ako žáner samo o sebe.

Použitie tučných čiar v kombinácii s opakovaním konkrétnych motívov dizajnu rozlišuje návrhy maorského tetovania. To, čo je Moko tak výnimočné, je skutočnosť, že nielenže boli tetované tváre, ale aj koža bola narezaná, aby sa vytvorili rovnobežné vyvýšeniny a ryhované jazvy..

Moderné tetovanie

S láskavým dovolením SarahG na Flickr.com

S láskavým dovolením SarahG na Flickr.com

Ta Moko je umenie dekorácie tváre a vykonával ho tohangu ta Moko (špecialisti na tetovanie), ktorí boli zvyčajne muži. Ta Moko sa tradične uskutočňovalo pomocou rôznych dlátových nástrojov vyrobených z Albatrosovej kosti, škrupiny alebo kovu. Títo "dláta" namočili do atramentu (vyrobeného z spáleného dreva na tetovanie tváre) a potom udreli paličkou. To sa muselo vykonať s primeraným množstvom sily, aby sa zaistilo, že budú vytvorené zjazvené hrebene a drážky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou moko.

Napriek tomu, že to spôsobilo intenzívnu bolesť a nadmerné krvácanie, maorskí muži boli poučení, že počas celého procesu je rozhorčené strhnúť sa alebo vydať zvuk. Súdiac z komentára Mana Maoriho v reakcii na tento článok sa zdá, že Maori majú vysoký prah bolesti, pretože niektorí popierajú, že by tetovanie bolo veľmi bolestivé..

Existujú dva rôzne typy vzorov moko, jeden, kde sú čiary vzoru pigmentované, a druhý, kde je pozadie pigmentované alebo stmavené a čiary vzoru na jasnej koži potom kontrastujú s pigmentovanou pokožkou. Tento typ tetovania je známy ako puhoro.

Príklady návrhov maorského tetovania

Niekde som čítal slogan, ktorý hovoril: "Myslite pred atramentom." To platí najmä pre návrhy maorského tetovania a pred rozhodnutím o konkrétnom maorskom tetovaní by ste si mali preštudovať maorskú kultúru..

Pôvodná krása maorských tetovaní nie je vždy evidentná v novších upravených prevedeniach Maori Tattoo. Maoris si vybral návrhy, ktoré najlepšie zodpovedali kontúram jednotlivca's črtami tváre, čo moderný tetovač niekedy nedokáže.

Mnoho ľudí si vyberá dizajn výlučne na základe estetickej hodnoty dizajnu, pričom ignoruje svoje jedinečné kontúry tváre. Ak si chcete uctiť a rešpektovať kmeňové kultúry za týmito nádherne navrhnutými tetovaniami, mali by ste si urobiť čas a preskúmať životy a umenie za týmito tetovaniami. Akonáhle porozumiete ich kultúre, vyberte si dizajn, s ktorým môžete súvisieť a porozumieť mu.

Nikto by nemal zvažovať získanie maorského tetovania na tvár bez skutočného porozumenia pôvodu a histórie dizajnu.

Skutočné umenie návrhov maorského tetovania je skutočné umenie tetovania a mal by byť použitý iba skúsený tetovací umelec, aby zaistil, že konečný výsledok bude najvyššej kvality..

Pamätajte si, že čokoľvek, čo niekomu dovolíte umiestniť na vašu pokožku, odteraz bude vašou tvárou, ktorú predstavíte svetu.

Moderné vzory maorského tetovania sa častejšie umiestňujú na telo a nie na tvár, ako to bola tradícia maorských kmeňov. Ruky a nohy sú teraz ozdobené dlhými špirálovými vzormi, ktoré boli pôvodne umiestnené blízko ucha a líca.

Mnoho ľudí radšej nepoužíva presné repliky pôvodných maorských vzorov ako prejav úcty k maorskej kultúre. Tendenciou je používať návrhy inšpirované a ovplyvnené maorským umením, ale namiesto elegantných zaoblených špirál sa ľudia rozhodnú použiť hranatú variáciu špirály a vnášať do svojich maorských tetovacích návrhov mraky, vlny, oheň alebo vietor..

Moderné návrhy maorského tetovania sú spravidla pestrejšie a často obsahujú červenú, modrú, oranžovú alebo žltú, ak sa dizajn hodí k viacfarebnému zafarbeniu..

Odporúčané čítanie

Pochybujem, že nájdete iného autora, ktorý má taký prehľad o maorských kmeňoch. D. R. Simmons, je odborníkom na maorské kmene, ich zvyky a pôvod. Napísal ďalších šesť kníh o Maoroch, konkrétne:

  • Whakairo: Maorské kmeňové umenie
  • Maori Auckland
  • Veľký novozélandský mýtus: Objav študijných a pôvodných tradícií Maorov
  • The Whare Runanga = Maori Meeting House
  • Ikonografia maorského náboženstva Nového Zélandu
  • Vyrezávaná pare: Maorské zrkadlo vesmíru

Vynikajúci dokumentárny film Don Stafforda, známeho novozélandského historika dokumentujúceho maorské tradície. Toto DVD obsahuje jedinečné zábery maorských tradícií vrátane vojnových tancov (Haka)., Powhiri (tradičné vítanie Marae) a piesní a tanca, vďaka čomu je toto video nadčasovým záznamom. Tento dokumentárny film vás prenesie o tisíce rokov späť do príchodu Maorov. Budete môcť vidieť pokrok Maorov vo vekoch a v zápasoch, s ktorými sa stretávajú pri rozvoji krajiny a rozvíjaní ich jedinečnej izolovanej kultúry..

Tento obsah je presný a pravdivý podľa najlepšieho vedomia autora a nie je náhradou za formálne a individuálne rady kvalifikovaného odborníka.

© 2009 Laura du Toit

Komentáre

craig nz 13. marca 2017:

nie je neúctivé nosiť ta moko iba vtedy, ak priamo kopírujete opotrebované tetovanie, ktoré je identitou niekoho iného príbehu … navrhnite si preto vlastné, neberte si od umelca šablóny. mexický frajer sa mýli, je to slobodná krajina, ale získajte svoj vlastný príbeh

kathleen pearce 1. mája 2016:

Mám 14 tetovaní a mnoho ďalších, ktoré chcem, ale narazil som na jedno, ktoré si myslím, že je krásne, ale môj tetovač mi poradil, že je to maorský dizajn. Chápem, že tieto sú pre maorských ľudí výnimočné. mať každý rešpekt voči všetkým kmeňom a nechcel by niekoho nerešpektovať, preto by mi mohol niekto napísať do schránky a poďakovať, [email protected]

roger 09.03.2012:

Na druhej strane milujem desing maorského tetovania, som mexického pôvodu a plánujem si dať maorské tetovanie na predlaktie 🙂 všetky negatívne komentáre, naše vlastné názory, toto je slobodná krajina a máme na to právo ako sa nám páči, milujeme centrum

Jeanne 5. marca 2012:

Som žena, mám 34 rokov. Pred šiestimi rokmi som si nechal vytetovať čelo. milujem to.

Ak je Maorčanka považovaná za krásnu so svojou potetovanou tvárou, prečo nie aj Západniarku?

Mám rád tat, medzi modernými ženami je trend tetovať tváre.

Môže to byť veľmi atraktívne a sexuálne lákavé.

Môj priateľ to miluje a plánujeme ďalšie tetovanie mojej tváre.

Samozrejme, cítim určitú nevôľu, ale ja'som si istý, že to v blízkej budúcnosti absolvujem.

Nechaj'má niekoľko pozitívnych komentárov. Viva potetovaná žena !!

Jeanne.

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 15. februára 2012:

To je tvoj vlastný názor, Lee. Nesúhlasím však s tebou. Nechápem, ako možno maorské tetovanie klasifikovať ako neúctivé. Odovzdávanie skrytých poznámok alebo vysmievanie sa maorských ľudí kvôli irským maorským tetovaniam, pretože nemáte žiadne znalosti alebo nerozumiete maorskému tetovaniu – to je neúctivé.

Lee 12. februára 2012:

Ak vaše dedičstvo nie je maorské, nenechajte si maorské tetovanie. Je to neúctivé vo všetkých smeroch, aj keď to tak nemá byť.

Joanne1225 zo strednej Pensylvánie 30. decembra 2011:

Cesta na tému, ktorú som považoval za fascinujúcu! Ďakujem vám za vašu vynikajúcu prácu. Nesmierne som si to užil.

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 25. augusta 2011:

Ďakujeme za vašu pozitívnu spätnú väzbu Eaglekiwi. Skutočnosť, že ste súčasťou Maori, robí vašu pozitívnu spätnú väzbu na môj rozbočovač mimoriadne špeciálnou!

Eaglekiwi z -Oceánie 25. augusta 2011:

Skvelé centrum a ako súčasť Maori som si užil spomienky a užíval si obrázky v tomto centre!

Tlieskam úcte, ktorú prejavoval plagát Mana Maori k faktom, ktoré tiež vyzdvihol.

Teraz si vyberte svoje tetovanie. Moja neter má na boku nohy pekné. Vyzerá to veľmi štýlovo. Možno.

maxiep z Perthu v Západnej Austrálii 21. augusta 2011:

Návrhy sú skutočne veľkolepé a to'Je úžasné, ako sa šírili po Pacifiku tak ďaleko, než boli lietadlá alebo akýkoľvek ľahký spôsob pohybu medzi ostrovmi

http://www.facebook.com/TattooDesignIdeas

ladyeagle_cdc zo San Juan City, Filipíny, 26. júna 2011:

Oceňujem umenie, nie však na mojej tvári … pekné centrum!

spisovateľ83 z Cyber ​​Space, 27. februára 2011:

veľký rozbočovač !

Mohan Kumar z Veľkej Británie 3. januára 2011:

To je úžasné, dozvedel som sa toľko o návrhoch maorského tetovania a ich význame. Veľmi zaujímavé centrum a veľmi dobre preskúmané a napísané.

dobo700 z Austrálie 18. októbra 2010:

Cool hub – je pekné vidieť niečo z môjho dedičstva NZ

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 6. októbra 2010:

Ďakujem, že ste sa zastavili u Elayne. Rôzne kultúry nás môžu veľa naučiť o ľudstve a veľmi často o sebe!

Elayne zo Skalistých hôr 5. októbra 2010:

Žijem na Havaji a máme tu tiež veľa maorských ľudí. Bol som aj na Novom Zélande a užívam si maorskú kultúru. Ďakujem za zaujímavé centrum.

michelle 08.07.2010:

nie sú cool, čoskoro jeden dostanem

monetlavey 25. mája 2010:

oh snap!

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 1. mája 2010:

Ďakujem za váš komentár a pochopenie maorskej tradície. Všetky informácie napísané v tomto centre boli náležite preskúmané a v žiadnom prípade nie sú určené na znevažovanie maorského ľudu. Odstránil som všetky odkazy na Maorisa a nahradil ich "Maori" V záujme všetkých čitateľov, ktorí nepoznajú odkaz NZ na lwi na rozdiel od kmeňov, som neodstránil všetky odkazy na "kmene".

Keďže informácie v centre nie sú založené na mojom osobnom vnímaní, ale skôr na informáciách zhromaždených od ľudí, ktorí študovali maorčinu, neodstránil som vyhlásenia, s ktorými nesúhlasíte, ale navrhujem, aby sa moji čitatelia obrátili na váš komentár s cieľom získať ďalší prehľad a ďalšie informácie. názory.

Ďakujem veľmi pekne za poučenie pre mňa aj pre mojich čitateľov.

BTW "či" bolo by vhodnejšie použiť slovo vo vašom komentári, na rozdiel od "počasie". 🙂

Mana Maori 1. mája 2010:

Aj keď z vášho článku vidím, že sa snažíte byť kultúrne citliví, bohužiaľ pomáhate zachovávať mýty o našej kultúre a tiež ju bagatelizovať, tj: "Keďže Maorovia boli negramotní…"

ale ako sa hovorí na www.maori.org.nz (čo v skutočnosti píšu Maori, ktorí poznajú svoju kultúru) v sekcii whakairo: "Napriek tomu, že Maori rozvinuli abecedný typ čítania a písania, až keď prišiel biely muž, mali veľmi rozvinutý štýl čítania a písania…."

Ďalší stereotypný mýtus, ktorý zachováva komentár: "Napriek tomu, že to spôsobilo intenzívnu bolesť a nadmerné krvácanie…" Nie podľa mojich prarodičov, ktorí vlastne mali celú tvár, sa ta moko robilo tradičným spôsobom v roku 1800's

"Tento typ tetovania je známy ako puhoro…" Puhoro je špecifický dizajn s vlastnou symbolikou a významom.

"Nikto by nemal zvažovať získanie maorského tetovania na tvár bez skutočného porozumenia pôvodu a histórie dizajnu…" ÚPLNE SÚHLASÍM! : D Aj keď musím priznať, že je miestami zábavné čítať, čo na seba ľudia vlastne napísali! * LOL* (aspoň nie som negramotný, pretože môžem čítať Ta Moko – hmm … zaujímalo by ma, kto je skutočne negramotný?!?)

Ženy mali a stále majú celú tvár Ta Moko

Iwi je správne slovo, nie kmeň a Iwi sa používa v bežných anglicky hovoriacich NZ – môžete tiež počuť, že sa toto slovo často používa v bežných médiách NZ – bez prekladu ako "kmeň" je hanlivé slovo s primitívnymi konotáciami

V Maori tiež nie je žiadne s, takže neexistuje také slovo ako Maoris – a väčšina ľudí v Novom Zélande vie, že bez ohľadu na počasie sú Maori alebo Pakeha. Dokonca aj mainstreamové médiá skutočne nepoužívajú maorčinu s s, a ak áno, vždy dôjde k rozruchu.

Odstráňte s z Maori a zmeňte útočný kmeň na Iwi a pokiaľ ide o kmeň, možno osobu? Nikdy som nepočul, že by sa na nás vzťahoval výraz kmeňový muž!

@ To'som len ja – šokujúce! hádajte, keby som sa ja a whanau objavili na Aljaške, boli by sme vyhodení alebo by sme dostali register trestov! Som však rád, že vám vaša Auka odovzdala znalosti – a dúfajme, že jedného dňa budete môcť legálne získať späť svoje dedičstvo a tradície – Kia kaha 🙂

To'som to len ja z Aljašky 11. marca 2010:

Tu na Aljaške'Je nezákonné tetovať si tvár. Verím, že je to kvôli tomu'je to naša pôvodná tradícia. Moja Auka mi povedala, ako si vybrať tetovanie, keď sa to opäť stane legálnym.

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 12. februára 2010:

Som rád, že ste si užili centrum TattooDesign

TattooDesign 12. februára 2010:

Veľmi zaujímavé tetovacie centrum, veľa som sa naučil. Vaša tvrdá práca je veľmi cenená.

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 4. novembra 2009:

Ďakujem Joe

Som rád, že ste si čítanie užili. Cítim ku každému to svoje, ale som rád, že umenie tváre nie je súčasťou mojej kultúry.

tattoo_design 4. novembra 2009:

Rád sa pozerám na rôzne štýly a kultúry telesného umenia. Osobne kreslím čiaru v umení tváre, ale tam, kde je to jemnejšie, si myslím, že to môže vyzerať dobre (na rozdiel od úplného pokrytia tváre).

Súhlasíte, aj keď veľmi dobre preskúmané informácie – vďaka

Joe

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 20. októbra 2009:

Ďakujem lorlie6

Bolo zaujímavé skúmať – myslím si, že výskum je to, čo ma vždy najviac baví!

Laurel Rogers od Bishopa, Ca, 20. októbra 2009:

Toto centrum je úžasne dobre preskúmané a varovne dobre urobené, Laura.

Laura du Toit (autor) z Južnej Afriky 20. októbra 2009:

Ďakujem – nie pre slabých!

lynnechandler 20. októbra 2009:

Páni, ja'napustené atramentom, ale môžete'nepredstavuj si, že by si takto farbil, vôbec nie pre mňa. Ďakujem za skvelé centrum.

About the author