Najbežnejšie príčiny a liečba alergie na tetovanie

Pri tetovaní sa väčšina jednotlivcov bojí bolesti, ktoré im tetovanie prerazí cez kožu. Okrem toho, ak ich ovplyvňujú bežné vedľajšie účinky tetovania, úroveň bolesti sa ďalej zvyšuje. Patria sem infekcie pozostávajúce z rôznych kožných anomálií a alergií na tetovanie. Použitie infikovaných nástrojov, ako je tetovacia pištoľ, ovplyvňuje šírenie mnohých alergických reakcií. Alergia na tetovanie sa vyskytuje zriedkavo, ale pozostáva z niektorých veľkých zdravotných rizík. Injekcia jednoduchého tetovacieho atramentu do vašej pokožky je tiež schopná prenášať choroby, ako je HIV a hepatitída.alergia na tetovanie

Čo sú alergie na tetovací atrament?

Nazývajú sa kožné defekty po vložení tetovacieho atramentu do pokožky. Vyskytujú sa na boku tetovania vo forme škaredej vyrážky alebo sa prejavujú ako opuchnutá časť pokožky. Takéto alergie na vás pôsobia iba vtedy, ak vaša pokožka reaguje negatívne na atrament vpichnutý do pokožky. Alergie sa líšia v závislosti od typu pokožky. Je dôležité, aby ste vedeli, že nie každá kožná vyrážka, podráždenie pokožky a opuch sa vyskytuje v dôsledku alergie na tetovanie.

Ako rozpoznať alergiu na tetovanie?

Existuje mnoho spôsobov, ktorými môžete zistiť, či máte alergiu na tetovanie. Najčastejším znakom je nadmerná bolesť v dôsledku vyrážky alebo opuchu pokožky okolo tetovania. Existujú však aj iné spôsoby, ako určiť prítomnosť alergie na tetovanie vo vašej koži. Patria sem vysoká horúčka, vredy presakujúce tekutinu a bolesť tela. Medzi ďalšie príznaky patria červené a tvrdé hrbole, infikované rany a nevoľnosť. Môžete tiež pociťovať nadmerný smäd a bolesť svalov, ktoré môžu byť znakom takýchto alergií.

Koža okolo tetovania môže často svrbieť a dráždiť, pretože vykazuje počiatočné príznaky potenciálnej alergie na tetovanie. Existujú tiež podmienky, keď alergie postihnú väčšinu jednotlivcov po dlhšom čase ako obvykle. Je to spôsobené niektorými oneskorenými príznakmi, ktoré môžu zahŕňať vyrážky a malé červené hrbole. Ich množstvo sa môže časom zvyšovať v závislosti od toho, ako dobre funguje váš imunitný systém. Ak má vaše telo silný imunitný systém, prípadnej alergii sa dá ľahko vyhnúť. V prípade slabého imunitného systému môže pokožka rýchlejšie opuchnúť a zhustnúť s viac boľavými miestami.

Čo spôsobuje alergiu na tetovanie?

Najlepší tatéri používajú pre najlepšiu kvalitu atramentu najvyššej kvality. Atrament musí byť trvalý a na koži by mal pôsobiť živo. Mnoho odborníkov považuje použitý atrament za jednu z hlavných príčin alergií na tetovanie. Dôvodom je, že pozostáva z určitých zložiek a škodlivých chemikálií, ako je sulfid ortuti, mangán a hliník. Existujú aj ďalšie chemikálie, ako napríklad oxid železa a niektoré kovové hydráty, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Prítomnosť kovových prvkov, ako je železo a ortuť, je nevyhnutná pre rozvoj väčšiny kožných infekcií vo vašej koži.

Atramentová farba tiež hrá hlavnú úlohu vo vývoji takýchto kožných alergií. Žltý a červený atrament sú niektoré z najbežnejších atramentových farieb, ktoré spôsobujú vyrážky a iné nerovnosti pokožky. Bakteriálne infekcie sú tiež častou príčinou alergií na tetovanie.

Zariadenie používané na tetovanie na koži môže viesť k prenosu baktérií do vašej pokožky. To môže ďalej viesť k infekciám MRSA, ktoré je veľmi ťažké liečiť. Mnoho umelcov tetovania niekedy používa na dilatáciu atramentu nečistú vodu. To je celkom znepokojujúce, pretože môže spôsobiť niektoré infekcie NTM, medzi ktoré patrí zhrubnutie pokožky, ktoré môže trvať mesiace.

Nečisté zariadenie môže tiež spôsobiť alergie na tetovanie. Tetovači niekedy zabúdajú vyčistiť ihly tetovacích pištolí, ktoré sú veľkým problémom. To môže viesť k prenosu určitých vírusových infekcií vo vašom tele, ako sú bradavice a herpes. Reakcia imunitného systému vášho tela je tiež zásadným faktorom, ktorý prispieva k výskytu alergií na tetovanie. Ak máte nejaké neobvyklé imunitné stavy, doba odozvy sa môže zodpovedajúcim spôsobom líšiť.

Pozri: 10 a viac vecí, ktoré potrebujete vedieť o odstraňovaní tetovania laserom

Liečba alergie na tetovanie

Alergia na tetovanie sa často ukazuje ako nákazlivá, čo znamená, že musíte urobiť niekoľko účinných opatrení. Existuje mnoho riešení, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa so svrbením a bolesťou. Antibiotiká sú jedným z najľahších spôsobov, ako sa zbaviť takýchto alergií. Použitie vhodných antibiotických mastí je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť bolestivosť pokožky.

Väčšina lekárov tiež odporúča namrznutie postihnutých oblastí. Námraza je dokonalým riešením pre menšie úrovne podráždenia. Je to spôsobené tým, že námraza môže znížiť vplyv vedľajších účinkov novo vstreknutého atramentu. Antihistaminiká sú tiež skvelou voľbou v prípade menších alergických problémov, medzi ktoré patria vyrážky, opuchnutá koža a tvrdé hrčky. V prípade krvných infekcií spôsobených alergiou na tetovanie existujú určité testy vykonané z malej vzorky kože. Profesionáli pracujúci na diagnostike pokožky to väčšinou robia v laboratóriách, kde ponúkajú skutočné riešenia.

Návšteva vhodného dermatológa je tiež múdrou možnosťou v prípade alergie na tetovanie. Pomôže vám to pochopiť závažnosť vplyvu alergie a vhodný liečebný plán. V prípade extrémnych alergických reakcií dermatológ odporučí postup odstránenia laserom.

Zavedenie laserovej technológie určite uľahčilo odstraňovanie trvalých nárazov, kožných infekcií a boľavých miest. Lekár však odporúča používať laserovú technológiu iba vtedy, ak zlyhajú všetky predchádzajúce liečebné plány. Tento proces zahŕňa úplné odstránenie tetovania. Lacnejšou a relatívne jednoduchšou metódou je používanie bežných krémov na odstraňovanie tetovania. Tieto krémy nie sú také účinné ako laserová technológia, ale môžu znížiť účinky alergie na určitú úroveň.

Nehovoriac o tom, že nechcete ísť na laserové odstránenie, keď už máte problémy s pokožkou. Najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom, aby ste poznali svoje možnosti.

Na zvládnutie nadmernej bolesti vám lekár môže odporučiť používanie liekov proti bolesti. To vám pomôže ľahko sa vysporiadať s vedľajšími účinkami tetovania.

Čo robiť?

V prípade, že rozpoznáte potenciálnu alergiu spôsobenú tetovaním na koži, je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom. Lekár podnikne potrebné kroky, aby vám pomohol so suchosťou a svrbením pokožky. Odstránenie tetovania môže byť pre každého jednotlivca mimoriadne bolestivý zážitok. Tento proces vyžaduje pozornosť vhodného dermatológa.

Alergia na tetovanie nie je pre žiadneho jednotlivca priaznivým stavom. Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli výskytu takýchto alergií. Náplasťový test je príkladom veľkého bezpečnostného opatrenia, ktoré detekuje akékoľvek známky negatívneho účinku. Pred tetovaním pokožky je dôležité urobiť si náplasťový test alebo bodkový test, aby ste zistili prípadné príznaky alergie. Po tetovaní sa budete musieť uistiť, že neprichádza do styku so vzduchom.

Tetovač zvyčajne tetuje obväzom, čím sa vzduch nedostane von. Umelec vám prikazuje, aby ste obväz odstránili po jednom alebo dvoch dňoch v závislosti od typu pokožky. Tetovanú oblasť by ste tiež mali často čistiť, aby ste predišli interakcii zárodkov s kožnými bunkami. Táto oblasť by nemala byť suchá, pretože to môže viesť k vyrážkam a podráždeniu pokožky. Používanie zvlhčovača je múdre, aby ste takýmto prípadom predišli. Tiež by ste sa mali vyhnúť poškriabaniu postihnutej pokožky. Je to spôsobené tým, že to môže viesť k ďalším infekciám a môže tiež zničiť vzhľad vášho tetovania.

Základnou vecou je zabezpečiť, aby váš tetovací umelec používal čisté vybavenie a atrament najvyššej kvality. To môže zabrániť prenosu vírusových a bakteriálnych chorôb, ktoré je ťažké vyliečiť. Budete si musieť vybrať aj najlepšieho tetovacieho umelca s dobrou povesťou. Pomôže vám to cítiť sa pohodlne a uistiť sa o všetkých nehodách, akými sú napríklad alergie.

Záver

Ak milujete tetovanie, ale ste obeťou alergie na tetovanie, môžu vám pomôcť niektoré alternatívy. Existujú napríklad špeciálne atramenty, ktoré nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky. Akonáhle nájdete vhodného tatéra, budete mať veľa možností na tetovanie bez akýchkoľvek rizík. Navyše si musíte uvedomiť, že starostlivosť je lepšia ako liečba. Nechcete experimentovať s tetovaním, ak ste si vedomí svojich citlivých stavov pokožky.

About the author